O nas

LFF

Lubelski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych w Polsce międzynarodowych festiwali kina niezależnego.

Powstały w 2007 roku projekt to idealna przestrzeń dla tych, którzy lubią zadawać pytania i zastanawiać się nad odpowiedziami. To dla nich sięgamy po starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata.

LFF łączy tradycyjne konkursy filmowe z nowoczesnym podejściem i lubelską otwartością. Na festiwalu nie brakuje różnorodnych warsztatów, koncertów, zabaw oraz długich rozmów zarówno z polskimi twórcami, jak i zagranicznymi gośćmi, którzy chętnie wtapiają się w społeczność festiwalową i konsekwentnie podkreślają niepowtarzalny klimat LFF.

Od lat rozwijamy naszą filozofię kina, jako pretekstu do spotkań, wymiany poglądów i wzajemnego poznawania się. Napędza nas pasja, którą chcemy zarażać innych. Kochamy Lublin i wierzymy, że wokół kina można tworzyć wspólnotę, której chcemy być częścią.

Wizja, misja, wartości

Promujemy artystów, którzy budują przyszłość kinematografii i chcemy współtworzyć ją wraz z nimi.

Lubelski Festiwal Filmowy jest największym wydarzeniem filmowym w mieście, które bada i kreuje trendy we współczesnym kinie autorskim. Promujemy artystów, którzy budują przyszłość kinematografii i chcemy współtworzyć ją wraz z nimi.

Jesteśmy festiwalem aktywnym, otwartym, zaangażowanym w życie kulturalne miasta i regionu. Uważamy, że LFF to spotkanie: ze sztuką, z innymi widzami, z twórcami i osobami, które tworzą festiwal. Dlatego pracujemy nad znoszeniem barier, które utrudniają ludziom swobodny dialog. 

Poprzez szereg działań interdyscyplinarnych i edukacyjnych tworzymy warunki do współpracy dla twórców z różnych dziedzin sztuki, wymiany poglądów i doświadczeń zarówno artystów, jak i widzów.

Wierzymy, że kino może łączyć ludzi i prowokować do dialogu. Chcemy wspierać rozwój lokalnej społeczności i budować wspólnotę wokół kina.

0
Edycji festiwalu
404 +
Filmów
100 +
Premier

Historia

Wszystko zaczęło się w 2007 r., kiedy Maciej Misztal zaproponował Andrzejowi Rusinowi z Kinoteatru Projekt współorganizację Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego Złote Mrówkojady.

Wydarzenie miało być rodzajem artystycznego happeningu parodiującego ideę wystawnych gal wręczenia nagród filmowych, na których media poświęcają więcej uwagi kreacjom gości, niż samym nominowanym produkcjom. Zaprezentowano krótkometrażowe filmy twórców z całego regionu, a każdy autor otrzymał statuetkę Złotego Mrówkojada. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem, a organizatorzy podjęli decyzję o rozbudowie formuły.

Druga edycja miała zasięg ogólnopolski, happening przekształcił się w prawdziwy konkurs, powstała również nowa statuetka Złotego Mrówkojada. Trzecia edycja, wraz z dwoma innymi lubelskimi festiwalami MFMK Pełny Metraż i Filmami Dobrze Zakręconymi, weszła w skład współfinansowanego przez PISF projektu Filmowy Lublin. Złote Mrówkojady miały już zasięg międzynarodowy i tak zostało do dzisiaj.

Na przestrzeni lat festiwal odnotowywał sukcesywny wzrost liczby zgłoszeń, zmieniał miejsca projekcji, przekształcał formuły konkursów i porzucił dotychczasową nazwę na rzecz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Złote Mrówkojady. Stawał się również coraz dłuższy i bogatszy w wydarzenia towarzyszące, a sztab organizacyjny stawał się coraz liczniejszy.

W 2015 r. w skład Złotych Mrówkojadów wszedł Międzynarodowy Festiwal Młodego Kina Pełny Metraż oraz Filmy Dobrze Zakręcone. W ten sposób powstał największy festiwal filmowy w Lublinie. Po raz pierwszy odbył się też międzynarodowy maraton realizacji filmowej Kinojady, w ramach którego ponad 50 autorów z całego świata współpracowało przy produkcji swoich krótkometrażowych projektów.

Przez lata festiwal stał się rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Z Lublina wyjeżdżali ze Złotymi Mrówkojadami między innymi Kuba Czekaj, Cesar Diaz Melendez, Grzegorz Jaroszuk, Moritz Krämer, Paweł Maślona, Miłosz Sakowski, Grzegorz Szczepaniak, Max Zähle, czy Grzegorz Zariczny.

 Przez dziesięć lat festiwal zmienił się nie do poznania i stał się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w regionie. Dlatego na 10. jubileuszowej gali organizatorzy ogłosili zmianę nazwy na Lubelski Festiwal Filmowy. W pierwszym roku funkcjonowania pod nową nazwą festiwal odnotował ponad 3600 zgłoszeń z całego świata, a lubelska publiczność obejrzała ponad 150 filmów i wzięła udział w kilkunastu wydarzeniach towarzyszących.

A to dopiero początek…