Edycja 2024

Lubelski Festiwal Filmowy odbędzie się po raz 18. w dniach 22-30.11.2024

O LFF 2023:

Lubelski Festiwal Filmowy to wydarzenie dla każdej osoby, która interesuje się światem, szuka w sztuce unikalnego doświadczenia, czegoś nowego, poruszającego i chce wraz z innymi przyjrzeć się przyszłości kina. To również okazja do wartościowego spędzenia czasu, poznania wyjątkowych artystów i artystek, zabawy w otwartej, przyjaznej atmosferze.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest wspólnota. Wierzymy, że dzięki współpracy możemy rozwijać nasze otoczenie. Kino jest dla nas przestrzenią spotkania i możliwością spojrzenia na świat z wielu perspektyw. Wyznawanie uniwersalnych wartości pomaga w przeciwstawianiu się złu, a dialog prowadzi do budowy wspólnoty umocnionej wzajemnym zrozumieniem.

Blisko 160 filmów z 40 krajów zostanie zaprezentowanych w 9 sekcjach konkursowych, 17 blokach tematycznych i serii pokazów specjalnych. Pojawią się filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne, a wśród nich zarówno głośne tytuły nagradzane na światowych festiwalach, jak i jeszcze nie pokazywane w Polsce (aż 93 premiery!).

Filmy krótkometrażowe

W konkursach krótkometrażowych jak zawsze nie zabraknie różnorodności. O statuetki Złotych Mrówkojadów zawalczą m.in. dwa głośne filmy dokumentalne, czyli „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera oraz „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza. W konkursie animacji zmierzą się m.in. „Slow Light” duetu Kijek/Adamski i „Krab” Piotra Chmielewskiego. Wśród tytułów aktorskich pojawi się m.in. „Fairplay” nagradzanego już na LFF Zoela Aeschbachera, „Piękna łąka kwietna” Emi Buchwald z rewelacyjną rolą Andrzeja Kłaka, prezentowane w Cannes „Czereśnie” Vytautasa Katkusa czy nagrodzony w Locarno „Wielki wybuch” Carlosa Segundy. Światowe premiery będą miały: rumuński dramat „Dwa dni” Jaro Minnego i ukraiński dokument „Miejsce pokoju” Antoniny Gotfrid, a brazylijska komedia „Córka swojej matki” Isabel Cavalcanti zostanie pokazana w Europie po raz pierwszy.

Zimowy blues
Warchlak
Bezdzietna wioska
Chleb i sól
Roving Woman
Klondike
Górska cebula
Dwoje pierwszych
Egzamin

Fokus: Storytelling i pokazy specjalne

Poszerzyliśmy formułę konkursu pełnometrażowego, który od tego roku nosi nazwę Fokus: Storytelling. Biorą w nim udział produkcje fabularne o czasie trwania co najmniej 40 minut.
Zobaczycie nagrodzony w Wenecji „Chleb i sól” Damiana Kocura, rewelację festiwalu w Sundance ukraiński „Klondike” Maryny Er Gorbach, docenioną przez dziennikarzy na festiwalu w Koszalinie „Roving Woman” Michała Chmielewskiego, laureata nagrody FIPRESCI na festiwalu w Karlowych Warach niemiecko-irakijski „Egzamin” Shawkata Amina Korkiego czy kazachską „Górską cebulę” Eldara Shibanova. Międzynarodową premierę będzie miał hiszpański „Warchlak” Miguela Sáncheza Garcii, a po raz pierwszy w Polsce pokażemy węgierskich „Dwoje pierwszych” Balázsa Szövényi-Luxa, irańską „Bezdzietną wioskę” Rezy Jamaliego i gruziński „Zimowy blues” Taza Narimanidzego.

 

Festiwal będzie też okazją do zapoznania się z klasyką kina. W ramach nowego cyklu Versus zestawimy dotychczasowe ekranizacje „Zemsty” Aleksandra Fredry. Przybliżmy też postać bodaj najbardziej kontrowersyjnego polskiego filmowca Waleriana Borowczyka, który w tym roku obchodziłby 100 urodziny. Piotr Kardas przedstawi nam mniej znane oblicze reżysera, a Kuba Mikurda opowie o swojej pracy nad dokumentem „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka”.

Warsztaty

Dzieci zapraszamy na warsztaty ekologiczne Invisible Animals, które poprowadzi słowacka artystka Mária Bačová, a całe rodziny mogą wziąć udział w zajęciach z Justyną Czarnotą połączonych z pokazami filmów z konkursu Fokus: Dzieci.

Lublin Media Meetings

W związku z dzierżeniem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży lokalni organizatorzy wydarzeń filmowych spotkają się, by porozmawiać o przyszłości ich działań i wdrażaniu nowych rozwiązań, które mają wykorzystać potencjał skumulowany w tym roku.

Wydarzenia towarzyszące

Organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje dla różnych grup wiekowych. Rodziny z dziećmi będą mogły zaszaleć na filmowej dyskotece. Zwyciężczynie konkursu dla młodzieży Anna Kaczorek, Natalia Matyjaszczyk i Klaudia Milczek zapraszają na Psychegraphico, czyli pokaz filmu „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagha połączony z działaniami filmoterapeutycznymi. Nowopowstała grupa improwizacji teatralnej Oł Maj Gad wejdzie na scenę, żeby zagrać impro do filmu – niespodzianki. Tradycyjnie odbędzie się również quiz wiedzy filmowej

 

Laureatów i laureatki wyłoni Jury w składzie Mateusz Demski, Grzegorz Jaroszuk i Magdalena Wleklik. Lubelska publiczność również wybierze swój ulubiony film.

Wstęp na większość pokazów festiwalowych jest wolny. Dotyczy to wszystkich krótkometrażowych bloków tematycznych, pokazów specjalnych, warsztatów i imprez towarzyszących.

Bilety w cenie 10 złotych obowiązują na pokazy konkursowe (Fokus) krótkich metraży (za wyjątkiem pokazu Fokus: dzieci gdzie wstęp jest wolny). 12 złotych kosztują bilety na pokazy konkursowych pełnych metraży, Fokus: Storytelling.

Można także kupić karnet w cenie 50 złotych na wszystkie płatne pokazy festiwalu.