ZOOM NA MIGRACJE

Tematyka migracyjna jest jedną z wiodących w światowym kinie krótkometrażowym. Niestety często wykorzystuje się ją instrumentalnie i bezrefleksyjnie. „Zoom na migrację” to wybór najciekawszych filmów poświęconych emigracji w różnych jej aspektach. W żadnym przypadku nie są to produkcje propagandowe. Założeniem kuratora pokazu jest zbudowanie za pomocą zestawienia filmów zróżnicowanego i zniuansowanego obrazu emigracji w różnych częściach świata, skupiającego uwagę na problemach jednostek, unikając jednocześnie krzywdzących uogólnień oraz przywracającego ludzki, a nie polityczny wymiar pojęciu emigracji.
Kurator pokazu: Maciej Misztal
Wschód Zachód, reż. Natalia Koniarz (Polska) 2020, 21’, 15+

Nazar uciekł z kraju przed wojną. Próbuje oswoić się z nową rzeczywistością, ta jednak szybko weryfikuje jego życiowe plany. Jedyną nadzieją na zmianę sytuacji jest tajemnicza dziewczyna w czerwonym szaliku. Film wyróżniony na MFF Zoom Zbliżenia.

Paschaa, reż. Oltjon Lipe (Grecja) 2020, 22’, 15+

Ojciec i syn pracują zagranicą, by zarobić na życie. Syn tęskni za ojczyzną, ojciec podchodzi pragmatycznie do pobytu w Grecji. Pragnienie powrotu prowadzi do nieoczekiwanej podróży. Film nagrodzony na MFF w Tiranie. Polska premiera.

 

Przyjedź do nas w gości, mamo, reż. Anna Artemyeva (Portugalia) 2020, 13’, 12+

Matka i jej 3-letnia córka mieszkają daleko od siebie z powodu problemów wizowych. Codziennie komunikują się na czacie wideo i marzą o rychłym spotkaniu. Film nagrodzony na festiwalu Visions du Réel. Polska premiera.

 

Rok na wygnaniu, reż. Malaz Usta (Turcja) 2020, 19’, 15+

Rok z życia imigranta z Syrii, który próbuje ułożyć sobie życie w tureckiej metropolii. Polska premiera.

 

Dajla: kino i zapomnienie, reż. Arturo Dueñas Herrero (Hiszpania) 2020, 15’, 12+

45 lat temu w Algierii powstała Dajla – obóz dla uchodźców Sahrawi. Choć niewiele osób o nim pamięta, wciąż żyją w nim ludzie. Codzienną rutynę mieszkańców obozu przełamuje doroczny festiwal filmowy FiSahara. Polska premiera.

Jak Mykonos, reż. Alessandro Porzio (Włochy) 2020, 15’, 16+

Małe miasteczko w południowych Włoszech zamieszkują obecnie obywatele w starszym wieku. Wizjonerski burmistrz ma pomysł na przezwyciężenie depopulacji – nakręci film promujący miasto jako atrakcję turystyczną. Polska premiera.

Po seansie zapraszamy na dyskusję z udziałem kuratora i dr Michała Bobrowskiego.

Data

lis 22 2021
Expired!

Czas

18:00 - 19:45