ZOOM NA MIGRACJE

Zoom na migracje” to wybór najciekawszych filmów poświęconych tematyce migracyjnej.
W żadnym przypadku nie są to produkcje propagandowe. Założeniem kuratora pokazu jest zbudowanie za pomocą zestawienia filmów zróżnicowanego i zniuansowanego obrazu migracji w różnych częściach świata, skupiającego uwagę na problemach jednostek, unikając jednocześnie krzywdzących uogólnień oraz przywracającego ludzki, a nie polityczny wymiar temu pojęciu.

 

kurator pokazu: Maciej Misztal

 

Melodie sanatorium, reż. Leylakhanim Leyla Ganbarli (Azerbejdżan) 2022, 15’, 13+
Dawne radzieckie sanatorium od początku lat 90. jest schronieniem dla osób przesiedlonych z Górskiego Karabachu. Od 30 lat wszyscy żyją w strasznych warunkach, bez nadziei na lepszą przyszłość. Film prezentowany m.in. na MFFD w Jihlavie.

 

Przed odlotem, reż. Yan Kunao (Chiny) 2023, 17’, 15+
Xiao Jun planuje wyjechać z Chin na zagraniczne studia. Odwiedza dziadków, których nie widział od dwóch lat, by skończyć pracę fotograficzną o swojej rodzinie. Polska premiera.

 

Wojna biednych, reż. Kassim Yassin Saleh (Włochy) 2022, 15’, 15+
Matka i jej dwaj synowie zostają eksmitowani z domu na przedmieściach Rzymu. Bracia, przekonani, że ich miejsce zajmie rodzina imigrantów, postanawiają na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Polska premiera.

 

Na Zachód, reż. Markus Zizenbacher (Francja) 2022, 20’, 13+
28-letni Afgańczyk Sabur przybywa do domu Barbary, która przygotowuje uchodźców do życia na Zachodzie. Każdy dzień pobytu wypełniony jest powtarzalnymi czynnościami. Rutyna daje Saburowi poczucie stabilizacji, ale mężczyzna z czasem szuka sposobu na usamodzielnienie się. Film prezentowany m.in. na Vienna Shorts. Polska premiera.

 

Zaginione serce, reż. Sarah Saidan (Francja) 2022, 15’, 13+
Omid jest irańskim imigrantem, który wraz z rodziną przybył do Francji. Pewnego wieczoru na ulicy zostaje zaatakowany i pchnięty nożem w serce, ale nie umiera. Diagnoza lekarza jest zaskakująca: Omid nie ma serca. Czy zostawił je w Iranie? Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand.

Data

lis 22 2023
Expired!

Czas

19:10 - 20:35

Koszt

Darmowy

Lokalizacja

Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12