Zoom na emigrację

Tematyka emigracyjna jest jedną z wiodących w światowym kinie krótkometrażowym. Niestety często wykorzystuje się ją instrumentalnie i bezrefleksyjnie. Zoom na emigrację to wybór najciekawszych filmów poświęconych emigracji w różnych jej aspektach. W żadnym przypadku nie są to produkcje propagandowe. Założeniem kuratora pokazu jest zbudowanie za pomocą zestawienia filmów zróżnicowanego i zniuansowanego obrazu emigracji w różnych częściach świata, skupiającego uwagę na problemach jednostek, unikając jednocześnie krzywdzących uogólnień oraz przywracającego ludzki, a nie polityczny wymiar pojęciu emigracji.
Kurator pokazu: Maciej Misztal
Dystrybucję wejściówek kończymy na 30 min. przez rozpoczęciem wydarzenia lub po ich wyczerpaniu.

 

Przystań/Harbor, reż. Paul Marques Duarte (Francja) 2018, 25’ 

Adèle, francuska nauczycielka języka angielskiego, wyjeżdża ze swoją klasą na wycieczkę do Anglii. W trakcie odprawy w przystani promów w grupę uczniów próbuje się wmieszać 15-letni imigrant z Afryki. Nieświadoma konsekwencji swojej decyzji, Adèle pomaga mu dostać się na pokład.

Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand i FF Raindance. Polska premiera.

 

 

Zheng, reż. Giacomo Sebastiani (Włochy) 2020, 26’

Zheng jest samotnym młodym Chińczykiem, który od dziecka pracuje we Włoszech. Nadzoruje pracę innych, ale nie czuje się spełniony. Kontakt z rówieśnikami skutecznie utrudniają mu obowiązki. Nieoczekiwany splot wydarzeń zmusi go do podjęcia ważnej decyzji.

Polska premiera.

 

 

 

Intercontinental, reż. Louis Hans-Moëvi (Szwajcaria) 2018, 20’ 

Sarjo zostaje zwolniony z pralni luksusowego hotelu, w którym pracował. Zanim opuści to miejsce na dobre, kradnie menadżerowi kartę dostępu i po raz pierwszy spaceruje po korytarzach przeznaczonych dla klientów.

Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

 

 

Granica/Frontier, reż. Damián Vondrášek (Czechy) 2020, 29’ 

Podczas losowej kontroli dowódca czeskiej jednostki służby celnej odkrywa w furgonetce grupę nielegalnych imigrantów. Nieletni chłopak, wykorzystując chaos przy aresztowaniu, ucieka do pobliskiego lasu. Jego ojciec odmawia pomocy celnikom.

Data

lis 26 2020
Expired!

Czas

19:30 - 21:10

Więcej informacji

Rezerwacja
Rezerwacja