UKRAINA: FABUŁA

Filmy fabularne twórców i twórczyń z Ukrainy i Polski odnoszące się do sytuacji współczesnej Ukrainy.
 
Ballada Kyczejewska, reż. Piotr Krzysztof Kamiński (Polska) 2023, 20’, 16+
Ukraina, 2022 rok. Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych na ludności cywilnej: egzekucji, gwałtów, tortur i grabieży. Wolontariusz Dmytro podejmuje próbę wywiezienia 10-letniej Poliny i jej matki z okupowanego Kyczejewa. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Plus, reż. Bohdan Romanko (Ukraina) 2022, 10’, 16+
Ukrainiec udający się na front rozmawia ze swoją dziewczyną przez internetowy komunikator. Wokół niego szaleje wojna, a ona robi wszystko, by mu pomóc. Film prezentowany m.in. na MFF w Cleveland.

 

Mama, reż. Mariia Felenko (Ukraina) 2023, 8’, 16+
Wraz z początkiem wojny Katia postanowiła opuścić rodzinne miasto i zabrać ze sobą matkę. Ale ta robi sobie manicure. Polska premiera.

 

Yura, reż. Vladyslav Deva (Polska) 2023, 13’, 13+
Młody wolontariusz, w obliczu zakazu wyjazdu mężczyzn z Ukrainy, podejmuje ryzykowną próbę dotrzymania obietnic złożonych swoim bliskim. Film prezentowany m.in. na MFF w Rhode Island.

 

Kraina obcych, reż. Olga Chernykh (Ukraina) 2023, 19’, 13+
Mykola wiedzie idylliczne życie w obserwatorium, które zbudował w krainie Akriune. Gdy sąsiedni kraj, Kosmalina, przesuwa swoje granice, Mykola odkrywa, że jest obcym w miejscu, które nazywa domem. Polska premiera.

 

Skrawki, reż. Igor Gavva (Ukraina) 2022, 15’, 18+
Kolja i Kostja w 2015 roku uciekają przed wojną z Donbasu do Irpienia niedaleko Kijowa. Kolja codziennie protestuje w stolicy przeciw wojnie, co nie podoba się ani policji, ani Kostji, który chce wyjechać z Ukrainy w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Czy między braćmi może dojść do porozumienia? Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Data

lis 24 2023
Expired!

Czas

20:20 - 21:45

Koszt

Darmowy

Lokalizacja

Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12