ŚWIAT W OFFIE

Świat w Offie jest propozycją autorską, pomysłem na pokaz filmów opisujących pewien klimat kulturowy i zjawiska społeczne charakterystyczne dla określonej części świata, bez znaczenia, czy reżyser posłużył się tu formą dokumentalną, fabułą czy animacją. Filmy Świata w Offie są specyficzną dla danej kinematografii reakcją na te zjawiska, pozwalającą spojrzeć na sprawy ludzi z innych kręgów kulturowych ich oczami, a nie poprzez filtr kultury Zachodu.
kurator pokazu: Andrzej Rusin
Polaczki, reż. Carlos Barba (Kuba) 2021, 25’, 15+

Dzisiejsza Kuba. Matka i córka wyruszają w podróż starym Polaquito (Polaczkiem), czyli polskim Fiatem 126p pamiętającym czasy bloku komunistycznego. Długa i niezbyt komfortowa podróż jest świetną okazją do rozmowy o rodzinie, odpowiedzialności i niespełnionych szansach. Czy kobiety są w stanie wzajemnie się zrozumieć i zaakceptować swoje życiowe wybory? Polska premiera.

Sukar, reż. Ilias El Faris (Maroko) 2019, 10’, 15+

Na marokańskiej plaży dwójka nastolatków próbuje znaleźć chwilę intymności, ale wokół nich wciąż coś się dzieje. Starają się korzystając z każdej chwili nieuwagi gapiów.

 

Na południe, reż. Yuan Yuan (Mongolia) 2020, 13’, 15+

Rodzice małej Chasuny rozwiedli się i dziewczynka musi podróżować między tradycyjną mongolską jurtą wśród stepów a wielkim miastem, w którym zamieszkał jej ojciec. Wkrótce córka poznaje żonę taty. Czy Chasuna zaakceptuje nową członkinię rodziny? Film nagrodzony m.in. na MFF w Hong Kongu.

K-Saram: Legenda o świńskim łbie, reż. Alisa Berger (Rosja, Niemcy) 2021, 28’, 15+

Opowieść o szczególnym czasie w kalendarzu koreańskiej diaspory w Rosji. Gdy nadchodzi święto Jesa, rodziny jadą na groby przodków, by dokonać tradycyjnych ceremonii związanych z kultem przodków. Światowa premiera.

 

Żegnaj tatusiu, reż. Bianca Sescu (Francja, Rumunia) 2019, 17’, 13+

W rumuńskiej wiosce rodzina przygotowuje ostatni posiłek przed wyjazdem ojca do Anglii. Na kolacji pojawia się również przyjaciel z dzieciństwa. Jego obecność ma drugie dno. Polska premiera.

Data

lis 24 2021
Expired!

Czas

18:00 - 19:35