SPOJRZENIA NA UKRAINĘ

Tematy ukraińskie wielokrotnie pojawiały się na poprzednich edycjach naszego festiwalu, ale w tym roku spojrzymy na ukraińskie filmy inaczej niż dotychczas. Prace prezentowane w niniejszym bloku, za wyjątkiem animacji Souls of Ukraine, powstały przed 24 lutego, w znacznie spokojniejszych (choć nie pokojowych) czasach. W siedmiu spojrzeniach na Ukrainę zobaczymy filmy z różnych krańców filmowej skali – od wojennego dramatu po lekką komedię.

 

Dusze Ukrainy, reż. Volunteer Animation of Ukraine (Ukraina) 2022, 13+, 2’
Siedząc w wygodnych fotelach sal kinowych w kraju, którego nie dotknęła inwazja, możemy skupić się na oglądaniu filmów z całego świata. Jednak wielu naszych ukraińskich sąsiadów ma zupełnie inne problemy.

 

Ziemia się kręci, reż. Olena Kyrychenko (Ukraina) 2021, 21’, 16+
Wiosną 2020 roku w Ukrainie wprowadzono lockdown. Reżyserka, która wpadała do rodzinnego domu od święta, teraz musi pozostać w nim na dłużej. Okazuje się to okazją do weryfikacji wspomnień i zderzeniem z rzeczywistością. Film prezentowany m.in. na MFF Visions du Réel. Polska premiera.

 

El vulcano, reż. Oleksandr Hoisan (Ukraina) 2020, 14’, 15+
Chłopak, który o dinozaurach wie wszystko, nieustannie kopie w nadziei, że znajdzie coś naprawdę niesamowitego. Film prezentowany m.in. na MFF Febiofest w Bratysławie. Polska premiera.

 

Mama, reż. Anna Gnatenko-Shabaldina (Ukraina) 2021, 16’, 16+
Vira, matka dwójki dzieci, czuje się przytłoczona nadmiarem obowiązków, dojmującą rutyną i brakiem wsparcia męża. Czy wyczerpana do granic możliwości kobieta znajdzie wyjście z trudnej sytuacji życiowej? Polska premiera.

 

Co zrobić z tymi budynkami?, reż. Jonathan Ben-Shaul (Ukraina) 2022, 28’, 15+
Co zrobić z sowieckimi budynkami Charkowa? Czy należy je konserwować, zniszczyć, zmieniać ich przeznaczenie? Jaką władzę mają one nad sposobem, w jaki ludzie myślą i wchodzą w interakcję ze swoim otoczeniem? Film nakręcony we wrześniu 2021 roku. Polska premiera.

 

Troja, reż. Andrey Naumenko (Ukraina) 2022, 3’, 15+
Troja to epizody życia codziennego w sypialnej części Kijowa zwanej Trojeszczyna. Tutaj urodził się reżyser, tutaj się wychował i tu teraz mieszka. Tutaj rozumiesz, że ubrania nie czynią mężczyzny, a wydarzenia mogą mieć nieoczekiwane zakończenia.

 

Valera, reż. Olga Artushevska (Ukraina) 2022, 15’, 13+
Pewnego ranka Valera budzi się jako bohater. Problem w tym, że nic nie pamięta… Polska premiera.

Data

lis 20 2022
Expired!

Czas

20:00 - 21:40

Koszt

Darmowy

Lokalizacja

Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12