HISTORIA W KINIE/HISTORIA KINA – 8. DZIEŃ CHAMSINU
HISTORIA W KINIE/HISTORIA KINA – 8. DZIEŃ CHAMSINU
W 2024 roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Debiutował w 1954 roku opowiadaniem „Baza Sokołowska”, a uznanie zdobył tomem opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”. Zarówno w tym zbiorze, jak i w następnych utworach ukazywał niełatwą codzienność zwykłych ludzi. Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.
Marek Hłasko silnie zaznaczył swoją obecność w polskiej kinematografii. Jego opowiadania zawsze były chętnie ekranizowane jako etiudy studenckie. Opowiada również za scenariusze do ważnych filmów. Podczas festiwalu chcemy przybliżyć zarówno jego twórczość, jak i pasjonujący życiorys.
8. Dzień Chamsinu, reż. Zvika Gregory Portnoy (Polska) 2024, 77’, 15+
Marek Hłasko – pisarz, buntownik i polski James Dean, przyjeżdża pod koniec lat 50. do Izraela. Nowy kraj i jego mieszkańcy stają się jego inspiracją, ale jednocześnie pułapką. Wielopiętrowy, hipnotyczny i transowy dokument, w którym osobista perspektywa przeplata się z literaturą, zilustrowany niepokazywanymi nigdy wcześniej archiwaliami z życia Hłaski i miejsca, który wybrał na swój tymczasowy azyl. „8. Dzień Chamsinu” to opowieść o państwie ze snów, które dla wielu okazało się koszmarem, co czujne oko pisarza dostrzegło już ponad pół wieku temu. To, co miało być gniewnym życiem i legendą, staje się przymusem. Człowiek – własnym cieniem. Społeczeństwo – cieniem swojej legendy.
Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Zviką Gregorym Portnoyem i montażystką Zuzanną Solakiewicz.