FOKUS: DOKUMENT

W tym konkursie oddajemy głos reżyserkom i reżyserom filmów dokumentalnych. Każda z tych produkcji ma inny temat, różnią się również podejściem do formy. Ich autorki i autorów łączy natomiast wnikliwa analiza oraz szerokie, zniuansowane spojrzenie na problemy, którymi się zajęli. Dla nich świat nie jest czarno-biały, ma wszystkie odcienie szarości.

 

Moody, reż. Karolina Karwan, Tomasz Ratter (Polska) 2022, 30’, 15+
Starzejąca się matka i jej dorosły syn zamieszkują samotnie niewielką indonezyjską wyspę. Są zależni od kaprysów natury i zdani tylko na siebie. Gdy ona stawia czoła codzienności, on – pogrążony w tanecznym transie – przenosi się w zupełnie inny, duchowy wymiar. Film nagrodzony m.in. na MFFD DocAviv w Tel Awiwie.

 

Dziki, reż. Léonore Mercier (Francja) 2021, 21’, 13+
Towarzyszymy w swobodnej wędrówce dzikim koniom z Galicji. Instynkt przetrwania nie jest w stanie uchronić ich przed schwytaniem przez ludzi i zmuszeniu do udziału w lokalnej tradycji „golenia bestii”. Film nagrodzony m.in. na MFDF FIPADOC. Polska premiera.

 

Koniki na biegunach, reż. Marcin Lesisz (Polska) 2022, 30’, 13+
Ewa, kobieta z niepełnosprawnością umysłową, tworzy chałupniczymi środkami lalki i zabawki, za pomocą których komunikuje się z otoczeniem i mówi o swoich emocjach. Animowane sekwencje na kanwie snutej przez nią opowieści pomagają spojrzeć na świat jej oczami. Film nagrodzony m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Flota, reż. Ed Ou, Will N. Miller (USA) 2023, 14’, 15+
Każdej nocy dziesiątki tysięcy rybaków z chińskiej floty statków łowiących kałamarnice wykonuje swój przemysłowy balet tysiące mil od brzegu. Film oparty na 2-letniej pracy dziennikarzy śledczych należących do wyróżnionego nagrodą Pulitzera zespołu The Outlaw Ocean Project. Film nagrodzony m.in. na MFF w San Diego.

 

Wszystko w porządku, ziemniaki w żołądku, reż. Piotr Jasiński (Czechy) 2022, 14’, 15+
Czechy domagają się zamknięcia elektrowni węglowej w Turowie ze względu na jej szkodliwy wpływ na środowisko. Tysiące Polek i Polaków boi się utraty pracy. Teresa, postanawia walczyć z Czechami w… konkursie na najlepszą sałatkę ziemniaczaną. Film nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Data

lis 23 2023
Expired!

Czas

17:30 - 19:20

Koszt

10.00 PLN

Więcej informacji

Kup bilet

Lokalizacja

Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12
Kup bilet