ANIMOWANY ŚWIAT

W animowanym świecie wszystko jest możliwe: dramatyczna przemiana człowieka w krzesło, pralka o wyjątkowo kobiecych cechach, czy przejmujący protest song o sytuacji na Białorusi. Wszystko po to, żebyśmy mogli spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z większym dystansem. Siła tych animacji tkwi w połączeniu nieoczywistej formy z często zaskakującym przekazem.
Jak moja babcia stała się krzesłem, reż. Nicolas Fattouh (Liban) 2020, 10’, 15+

Starzejąca się babcia traci zmysły, jeden po drugim, aż w końcu staje się drewnianym krzesłem. Podczas tej transformacji zdaje sobie sprawę, że gosposia – wbrew wcześniejszym posądzeniom – nie jest dzikim zwierzęciem, tylko troskliwą i lojalną członkinią rodziny. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu, reż. Tomasz Siwiński (Polska) 2021, 12’, 18+

Jest 1963 rok. Tak srogiej zimy nie było w Polsce od wieków. Zbyszek, przytłoczony zimnem i pracą w kopalni, chce popełnić samobójstwo. Przy życiu utrzymuje go głos lektora z telewizji i miłość do Aliny – operatorki kopalnianego dźwigu. Czy energia bijąca z grudki węgla da im siłę, by przetrwać? Film prezentowany m.in. na MFFA Animator.

Orbita, reż. Tess Martin (Niderlandy) 2019, 7’, 15+

Wirujące rysunki pozwalają nam śledzić przepływ energii przez naszą planetę i zastanowić się nad naszym miejscem w naturalnym cyklu.

 

Nieme ambasady, reż. Daniel Höpfner (Niemcy) 2020, 15’, 15+

Stworzenie podobne do ptaka przemierza opuszczone ambasady. Przedmioty tkwiące przez lata w bezruchu na moment ożywają. Film nagrodzony na MFFA Animator.

 

Praktyczny Pan, reż. Michał Poniedzielski, Dominik Litwiniak (Polska) 2020, 10’, 12+

Praktyczny pan robi tylko te rzeczy, które są ważne i pożyteczne. Zamiast marzeń ma plany. No i dobrze, powie ktoś, plany są fajne a nam nic do tego. I to by była racja, gdyby praktyczny pan był szczęśliwy…

 

Popioły, reż. Joanna Dudek (Polska) 2021, 8’, 15+

Danuta, narratorka oraz babcia reżyserki, cofa się w czasie, by opowiedzieć historię swojego życia. To sentymentalna podróż do chwil spędzonych u boku miłości jej życia, Edwarda. Film prezentowany m.in. na FF w Tribece.

 

Psie pole, reż. Michalina Musialik (Polska) 2020, 12’, 16+

Kiedy starsza kobieta niespodziewanie upada na podłogę, jej zwierzęta domowe pozostają zdane same na siebie. Dwa psy, kot i ptak muszą poradzić sobie same. Staje się to trudne, gdy zaczyna im brakować pożywienia. Film nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Jutro, reż. Marharita Tsikhanovich (Białoruś) 2021, 3’, 15+

Wolność jest w nas. Ta animacja jest gestem solidarności ze wszystkimi więźniami politycznymi na Białorusi. Autorzy filmu także trafili do więzienia, gdzie narodził się ten projekt. Polska premiera.

 

Pralka, reż. Alexandra Májová (Czechy) 2020, 5’, 16+

Przypowieść o relacjach międzyludzkich. Tylko, zamiast z kobietą, mężczyzna próbuje rozwiązać problemy z kłopotliwym sprzętem AGD. Film prezentowany m.in. na Animafest w Zagrzebiu.

Data

lis 21 2021
Expired!

Czas

16:30 - 17:50