Edycja 2022

Lubelski Festiwal Filmowy odbędzie się po raz 15. w dniach 19-27.11.2021

Chcemy świętować jubileusz wraz z Wami w kinie, miejscu, w którym filmy ogląda się najlepiej. Tegoroczna edycja będzie obfitowała w powroty, rozumiane na różne sposoby.

Po ubiegłorocznej edycji online wracamy do budynku Centrum Kultury. Wybrane pokazy odbędą się również w ACKiM UMCS “Chatka Żaka”. Lublin odwiedzą goście z Polski i innych europejskich krajów. Nie zabraknie okazji do spotkań, rozmów i rozrywki.

Na program filmowy LFF złoży się 140 krótko- i pełnometrażowych produkcji z 42 krajów, które zostaną zaprezentowane w blokach konkursowych i tematycznych. Wśród nich znajdą się filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Ponad połowę z nich pokażemy jako pierwsi w Polsce.

Moje wspaniałe życie
Kraina cienia
Chupacabra
Bliscy
Areszt
Isak
Dzikie korzenie

Konkurs filmów pełnometrażowych

W konkursie pełnometrażowym weźmie udział 7 filmów. Filmem otwarcia będzie “Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka, nagrodzone na festiwalu w Gdyni za reżyserię.

W konkursie bierze również udział nagrodzony 7. Czeskimi Lwami dramat historyczny “Kraina cienia”. To najnowsza produkcja Bohdana Slamy, twórcy “Dzikich pszczół” i “Kobiety z lodu”.

Zaprezentujemy nakręcony w malowniczych plenerach rosyjskiego stepu, debiutancki film Grigorija Kołomytsewa “Chupacabra”, który wcześniej mogła podziwiać widownia festiwalu w San Sebastian.

 Do Lublina powraca laureat Złotego Mrówkojada, Grzegorz Jaroszuk. Jego najnowsza produkcja “Bliscy” przedstawi historię poszukiwań kobiety, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Film brał udział w tegorocznym konkursie festiwalu w Karlowych Warach.

Wielbiciele nowej fali rumuńskiego kina zobaczą “Areszt” Andreia Cohna nagrodzony na festiwalu w Kairze.

W konkursie bierze też udział “Isak”,  litewski debiut Jurgisa Matulevičiusa, który otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Na koniec rewelacja festiwalu w Karlowych Warach, czyli “Dzikie korzenie” Hajni Kis. W debiutanckim pełnym metrażu laureatki Złotych Mrówkojadów reżyserka opowiada historię wyjątkowej podróży ojca i córki. Lubelscy widzowie zobaczą ten film jako pierwsi w Polsce. 

Filmy krótkometrażowe

Sekcja krótkometrażowa Lubelskiego Festiwalu Filmowego zapewni wybuchową mieszankę emocji, stylów i tematów, wszystko to, co stanowi przyszłość kina. Zaprezentujemy wiele debiutanckich filmów i nowych produkcji znanych lubelskiej publiczności twórców. 

Filmy dla dzieci

Swój konkurs mają również filmy dla dzieci, w którym znalazła się m.in. nagrodzona na festiwalu w Annecy animacja Hugo de Faucompreta “Mamo leje deszcz”. 

Filmy dokumentalne

Tegoroczny konkurs filmów dokumentalnych koncentruje się na poszukiwaniach nowatorskich form opowiadania o rzeczywistości. I tak np. Randa Maroufi w “Bab Sebta”, by przedstawić specyfikę Ceuty używa rekonstrukcji filmowanej z lotu ptaka, a nagrodzona na Krakowskim Festiwalu Filmowym Shoko Hara w “Zwykłym facecie” miesza techniki animacji, by pomóc zrozumieć sobie i nam mechanizm zakochiwania się w seryjnym mordercy.

Konkursy Fokus

W konkursie Fokus: Emocje z wzruszającym dramatem “Przyzwoici ludzie” powraca laureat Nagrody im. Krzysztofa Szota, Maxime Roy. Swój nowy film “Kłamcy, włóczędzy, złodzieje” zaprezentuje też słowacki reżyser David Benedek.

Konkurencja w konkursie Fokus: Temat jest w tym roku wyjątkowo silna. Biorą w nim udział m.in. nominowane do Oscara “Listy do więzienia” Elviry Lind ze świetną rolą Oscara Issaca oraz nagrodzony na festiwalu w Clermont-Ferrand “Da Yie” Anthonego Nti z Ghany.   

Konkurs Fokus: Pomysł dostarczy widzom wielu zaskoczeń. Wśród konkursowych produkcji są m.in. komedia Sary Hafner “S.O.S.” o parze seniorów chcących wyemigrować na inną planetę i stylowy dramat “Muchy” Edgardo Pistona nagrodzony na festiwalu w Wenecji.

Dla miłośników kina poszukującego nowej formy idealnym wyborem będzie konkurs Fokus: Eksperyment. Znalazł się tu m.in. najnowszy film laureata Nagrody im. Krzysztofa Szota Benjamina Deboosera pt. “Niektóre rzeczy trudno wyrazić słowami” czy w pełni improwizowany “Fryzjer” Simona Zhou z Nowej Zelandii.  

O tym, kto w tym roku otrzyma statuetki Złotego Mrówkojada zadecyduje jury w składzie: Janis Abele, Katarzyna Borowiecka i Denis Viren.

Konkursy to nie wszystko, co oferuje LFF. W programie znalazły się pokazy tematyczne krótkich metraży, w tym autorskie cykle “Świat w offie” Andrzeja Rusina, “Zoom na migracje” Macieja Misztala i “Na progu dorosłości” Marcina Kwaśniewskiego. Będziecie mogli również obejrzeć najciekawsze shorty odnoszące się do pandemii COVID-19.

W ramach cyklu “Historia w kinie/Historia kina” zaprezentowany zostanie blok filmów animowanych opartych na literaturze Stanisława Lema, którego kuratorem jest Piotr Kardas oraz trzy wybrane przez Piotr Kotowskiego ekranizacje dzieł wybitnego polskiego pisarza: “Solaris” Andrieja Tarkowskiego, “Głos Pana” Gyorgy’ego Palfiego i “Kongres” Ariego Folmana.

Janis Abele zaprezentuje swoją autorską selekcję najważniejszych łotewskich filmów. Kuratorzy LFF przygotowali natomiast zestaw swoich ulubionych shortów wybranych z 15. lat działalności festiwalu.

Wydarzenia towarzyszące

Dr hab. Marcin Maron zaprasza na zajęcia poświęcone wizualnej stronie filmów Andrzej Munka, dr hab. Łukasz Jasina na warsztaty pisania recenzji, a Justyna Czarnota na warsztaty filmowe dla rodzin.

Czytelnia Dramatu przygotowała czytanie performatywne „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema, a Impro Teatr Bezczelny wyimprowizuje zakończenie jednego z festiwalowych filmów.

Filmowi wyjadacze będą mogli natomiast sprawdzić swoją wiedzę na temat kina science fiction w Pub Quizie.  

widzowie w sali kinowej

Wstęp na wszystkie pokazy (z wyjątkiem filmu “Moje wspaniałe życie”) i inne festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.