Decyzja Festiwalu ws. bojkotu filmów wyprodukowanych w Federacji Rosyjskiej

Szanowni Państwo,

Lubelski Festiwal Filmowy opiera się na przekonaniu, że sztuka jest przestrzenią dialogu. Od zawsze stawialiśmy na otwartość i dawaliśmy możliwość wypowiedzi artystom, których twórczość dążyła do lepszego zrozumienia drugiego człowieka. Obecnie nie będziemy jednak zachowywać neutralności.

Atak Rosji na Ukrainę jest bestialskim i haniebnym aktem agresji, który stanowczo potępiamy. Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim, który walczy teraz o życie. Dlatego podjęliśmy jednogłośnie decyzję o niedopuszczeniu filmów wyprodukowanych w Federacji Rosyjskiej i koprodukowanych przez rosyjskich producentów do tegorocznej selekcji. Nie będziemy prezentować wyżej wymienionych produkcji w żadnej z sekcji festiwalu. Produkcje zgłoszone w tegorocznym naborze do tej pory zostaną przez nas automatycznie zdyskwalifikowane. Każdy film wyprodukowany lub koprodukowany przy udziale rosyjskich producentów zgłoszony po 9.03.2022 również będzie przez nas automatycznie dyskwalifikowany.

Chcemy podkreślić, że pamiętamy o tych Rosjanach, którzy znajdują w sobie odwagę, by sprzeciwiać się putinizmowi. Wiemy, że jest ich wielu w środowisku kultury, w tym wśród twórców filmów niezależnych. Nasze działanie nie jest wymierzone w Was. Wierzymy, że nas zrozumiecie.

Postanowiliśmy znieść obowiązek wnoszenia opłaty za zgłoszenie filmu do selekcji w płatnym okresie do końca trwania naboru dla wszystkich podmiotów zgłaszających filmy produkcji ukraińskiej. W celu otrzymania darmowego waivera prosimy o wiadomość mailową na adres festival@lff.lublin.pl.

Informujemy, że wprowadziliśmy stosowane zmiany do regulaminu. Ujednolicona treść regulaminu została opublikowana na naszej stronie internetowej

Życzymy Ukrainie i Ukraińcom, a szczególnie ukraińskiemu środowisku filmowemu, wytrwałości i odwagi. To Wy dziś reprezentujecie uniwersalne wartości podzielane przez nas wszystkich.

Zespół Lubelskiego Festiwalu Filmowego

Podziel się ze znajomymi