Wydarzenia towarzyszące 2017

WARSZTATY

Na część warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy.

ZANIM ZROBISZ UJĘCIE – WARSZTATY REALIZACJI FILMOWEJ

19.11-22.11.2017

Zajęcia w godzinach:

19.11 – godz. 10:00-15:00

20.11-22.11 – godz. 18:00-21:00

Od czego zacząć, jeśli chce się zrealizować swój krótkometrażowy film? Jakich narzędzi użyć i o czym trzeba pamiętać, by nakręcić film, który trafi do widzów? W ramach zajęć praktycznych zostaną omówione kwestie opracowywania pomysłu na scenariusz, budowania ekipy zdjęciowej, pracy z aktorem oraz technicznych możliwości i ograniczeń przy realizacji niskobudżetowych filmów. Uczestnicy warsztatów będą mogli pod opieką prowadzących zrealizować swoje pomysły w ramach KinoJadów Power 2017, które rozpoczynają się 23.11.2017.

Więcej informacji na stronie: https://kinokabaretpl.wordpress.com/

Warsztaty wyłącznie dla uczniów szkół średnich i studentów do 24 roku życia. Zajęcia w języku polskim. Uczestnicy zobowiązują się do udziału we wszystkich 4 dniach zajęć. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy - formularz rejestracyjny znajduje się pod linkiem: https://goo.gl/forms/bnpyutrcEFPj66Td2

Zgłoszenia przyjmujemy do 15.11.2017 do godz. 12:00.

Prowadzący:

Kamil Krukowski – student reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autor nagradzanych filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym m.in. „Fabio’s Videos”. Juror Jury Studenckiego MFF w San Sebastian. Finalista konkursu Papaya Young Directors.

Maciej Misztal – pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego (do 2016 r. MFF Złote Mrówkojady). Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz wielu audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Pomysłodawca i gospodarz projektów Warsaw Short Framing oraz Off na zakręcie. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży.

MYŚLEĆ JAK MONTAŻYSTA – WARSZTATY Z FILIPEM DRZEWIECKIM

25.11.2017 godz. 10:00-18:00

Czym jest montaż filmowy? Co się dzieje od zakończenia zdjęć do pierwszego pokazu filmu? W ramach warsztatów omówione będą problemy montażu sceny i budowania narracji na przykładach filmowych. Warsztaty będą miały charakter otwartej dyskusji z uczestnikami. Nasz gość podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, korzystając ze zrealizowanych przez siebie projektów.

Warsztaty wyłącznie dla uczniów szkół średnich i studentów do 24 roku życia. Zajęcia w języku polskim. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy – formularz rejestracyjny znajduje się pod linkiem: https://goo.gl/forms/6uCUUnOvMVIKfdFP2

Zgłoszenia przyjmujemy do 20.11.2017 do godz. 12:00.

Filip Drzewiecki – absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na kierunku Montaż Filmowy. Członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów PSM. Autor montażu filmów dokumentalnych, m.in. „Mnich z morza” (reż. Rafał Skalski), którego premiera odbyła się w sekcji Semaine de la Critique podczas 69. Festiwalu Filmowego w Locarno.

MAŁE MRÓWKOJADY – WARSZTATY DLA RODZIN

25.11.2017

GRUPA WIEKOWA 6+ - godz. 10:00-11:30

GRUPA WIEKOWA 12+ - godz. 12:00-14:00

Obowiązują wcześniejsze zapisy - formularz rejestracyjny znajduje się pod linkiem: https://goo.gl/forms/8lS3LKBrg55fDpnm2

Warsztaty, które proponujemy, to formuła wypracowana specjalnie na potrzebny Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Przeznaczone są dla rodziców i ich dzieci.

Działanie dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to seans filmowy. Zaprezentowane na nim zostaną zarówno nagrodzone, jak i nigdy nie okazywane w Polsce produkcje dla dzieci i młodzieży. Specjalnie wyselekcjonowane filmy odkryją przed widzami nieznane światy i zapewnią im inteligentną rozrywkę. Wysoki poziom artystyczny i zróżnicowanie podejmowanych przez twórców tematów zapewni ciekawe doświadczenia nie tylko młodym widzom, ale także ich opiekunom.

Po projekcji zapraszamy widzów na warsztaty. Dla grupy wiekowej 6+ będą to działania ruchowe i plastyczne, dla grupy wiekowej 12+ zajęcia, na których będą dzielili się swoimi refleksami na temat obejrzanych filmów. Warsztaty poprowadzi Justyna Czarnota.

Justyna Czarnota – pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury..

PRODUKCJA KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW NISKOBUDŻETOWYCH: JAK PRZYGOTOWAĆ MATERIAŁY W FAZIE DEVELOPMENTU

1.12.2017 godz. 12:00-14:00

Skierowane do uczestników KinoJadów Power 2017, ale dostępne dla wszystkich zainteresowanych, warsztaty w formie otwartej z case studies i prezentacją konkretnych rozwiązań możliwych do zastosowania w przygotowywaniu materiałów związanych
z developmentem filmu krótkometrażowego w sytuacji, w której autor ma już zrealizowany trailer lub zdjęcia próbne. Zajęcia skupią się na podobieństwach i różnicach
w developmencie ukierunkowanym na korzystanie ze środków publicznych, prywatnych oraz w przypadku crowdfundingu. Wstęp wolny. Zajęcia w języku angielskim.

120 SPRAW, O KTÓRYCH ZAPOMNIELI POWIEDZIEĆ CI W SZKOLE FILMOWE – MASTERCLASS Z MICHAŁEM J. ZABŁOCKIM

1.12.2017 godz. 15:00-17:00

Michał J. Zabłocki, wieloletni juror Lubelskiego Festiwalu Filmowego, producent filmowy, wykładowca akademicki i autor książki „Organizacja produkcji filmu fabularnego w Polsce” powraca do Lublina. Jeżeli chcesz poznać odwieczne prawdy sformułowane przez doświadczonych praktyków, poznać zabawne powiedzonka z planów filmowych lub dowiedzieć się, czym różni się slider od skatera i dlaczego warto napluć w obiektyw kamery przed zdjęciami - weź udział w zajęciach „120 spraw, o których zapomnieli ci powiedzieć w szkole filmowej”. Wstęp wolny. Spotkanie w języku polskim.

Michał J. Zabłocki - filmowiec, pracujący w wielu zawodach i specjalnościach związanych z kinematografią od 1972 r. głównie jako kierownik produkcji i producent wykonawczy kilkudziesięciu filmów fabularnych, operator, scenarzysta, muzyk, publicysta. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej i Akademii Leona Koźmińskiego. Autor 7 wydań branżowych leksykonów adresowych "Produkcja filmowa w Polsce"; współautor "Angielsko-polskiego słownika terminów filmowych"; autor książki „Organizacja produkcji filmu fabularnego w Polsce” i stałych felietonów w kwartalniku "FilmPRO".

DYSTRYBUCJA FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: JAK PRZYGOTOWAĆ PAKIET FESTIWALOWY

2.12.2017 godz. 13:00-14:30

Skończyłeś swój nowy film krótkometrażowy? Czas pokazać go światu! Jedną z form dotarcia do widza jest udział w festiwalach filmowych. Na zajęciach dowiesz się, jakie materiały będą Ci potrzebne, by móc zgłaszać swoją produkcję i by pozytywnie wyróżnić się na tle konkurentów. Zajęcia poprowadzą Dave Lojek właściciel Apeiron Films oraz Maciej Misztal dyrektor LFF. Wstęp wolny. Zajęcia w języku angielskim.

Dave Lojek - reżyser filmowy, producent, krytyk, właściciel firmy produkcyjnej Apeiron Films. Od 2007 r. dyrektor festiwalu Kinoberlino oraz prezes Berlin-Brandenburg Film Association. Filmy Apeiron Films były prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych w 58. krajach na 5. kontynentach, gdzie zdobyły 167 nagród.

Maciej Misztal - pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego (do 2016 r. MFF Złote Mrówkojady). Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz wielu audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Pomysłodawca i gospodarz projektów Warsaw Short Framing oraz Off na zakręcie. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

PINK FREUD PLAYS AUTECHRE

23.11.2017 (CZWARTEK) GODZ. 20:00

Sala Widowiskowa

BILETY:
Siedzące:
https://www.tiketto.pl/Sell/Description/10579/Event/2928009
Stojącec
https://www.tiketto.pl/Sell/Description/10581/Event/2928008

Koncertowy album, który został zarejestrowany 18 stycznia 2015 r. w katowickim Jazz Clubie Hipnoza jest owocem wieloletnich prac Pink Freud nad nowymi interpretacjami utworów legend muzyki elektronicznej grupy Autechre. Tym razem ich dokonania zostały przetłumaczone na gitarę basową, trąbkę, saksofon barytonowy i perkusję. Pierwsze wydanie płyty zachwyciło publiczność do tego stopnia, że cały jej nakład rozszedł się błyskawicznie. Muzycy odpowiadają na entuzjastyczne przyjęcie przez swoich fanów reedycją winyla i jesienną trasą promującą ten album. Jak mówi Wojciech Mazolewski, lider Pink Freud i pomysłodawca tego niecodziennego eksperymentu, muzyka Autechre pojawiła się w jego życiu w latach 90-tych, stając się momentalnie obiektem uwielbienia. Piękno futurystycznych brzmień manchesterskiego duetu, oraz ich pozbawiona zahamowań wyobraźnia muzyczna może stanowić wzorzec dla każdego muzyka. Zespół podsumowuje: „Po tylu latach pracy nad tą muzyką mamy poczucie że, to część nas samych. Ludzki element, nasze połączenie, sposób grania, improwizacja a czasem także przypadek stanowią o sile i autentyczności tego projektu. Dlatego taki pomysł. Nie studio tylko klub. Z ludźmi i dla nich. Od początku do końca”.

Podobnie jak fani, krytyka rozpłynęła się w zachwytach nad muzyką z albumu.

Agnieszka Szydłowska z Radiowej Trójki podsumowała pracę Pink Freud jednym zdaniem: „Koniecznie trzeba zobaczyć wykonanie tej płyty na żywo, bo wtedy dopiero stoimy twarzą w twarz z ludźmi przekraczającymi swoje możliwości”.

Zespół Pink Freud współtworzą:

Wojtek Mazolewski - bas

Adam Milwiw-Baron - trąbka

Rafał Klimczuk - perkusja

Karol Gola - saksofon

Po koncercie afterparty w Klubie Festiwalowym w piwnicach Centrum Kultury w Lublinie.

KONCERT JAZZ-LUB

24.11.2017 (PIĄTEK) GODZ. 22:00

Klub Festiwalowy Mrówkojad

Co powiesz na koncert? Po oficjalnym rozpoczęciu festiwalu, na naszej klubowej scenie zagości Jazz-Lub, czyli zespół młodych, pięknych i piekielnie zdolnych ludzi z Lublina, którzy zaprezentują jazzowe standardy w nowej odsłonie przeplatając je improwizacją. Przyjdź i odkryj klub festiwalowy na jazzowo!

LFF I PRZYJECIELE: REPLIKA UNIA FILM FESTIVAL 2017

25.11.2017 (SOBOTA) GODZ. 15:00-16:20

Sala Widowiskowa

UFF (Unia Film Festival) to konkurs na najlepszy film krótkometrażowy dla młodzieży szkolnej, organizowany przez III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Unia Absolwentów oraz Centrum Kultury w Lublinie i Kinoteatrem Projekt. Od 2011 do 2017 – impreza o zasięgu wojewódzkim, od roku 2018 – o zasięgu ogólnopolskim.

 

Dulce et decorum est pro patria mori – Jakub Kopańko i Filip Rybczyński 5:00

Junkpak – Karolina Weremczuk 10:10

Paczka – Maciej Walaszek 14:34

Sztuka oddychania – Piotr Kamiński 12:34

Dekalog – Karol Sawczuk 6:35

The One Day Club – Zuzanna Drzymulska 8:55

Duszy krzyk niemy – Maciej Kamieniak 5:49

Maximum – Oskar Rybaczek 16:19

LFF I PRZYJACIELE: LUBELSKA PREMIERA FILMU „OJCIEC, CZYLI O PIERONKU” I SPOTKANIE Z REŻYSEREM SZYMONEM J. WRÓBLEM

25.11.2017 (SOBOTA) GODZ. 15:30-17:30

Sala Kinowa

W ramach nowego cyklu „LFF i Przyjaciele” prezentujemy naszym widzom repliki zaprzyjaźnionych festiwali filmowych, jak również pełnometrażowe produkcje młodych reżyserów związanych od lat z LFF.

„Ojciec, czyli o Pieronku” to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele. Biskup Tadeusz Pieronek, góral z Żywiecczyzny mieszkający na Wawelu, chętnie rozmawia z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unika trudnych tematów. Jaki wpływ na niego miały wojna, kultura góralska, poezja, a przede wszystkim jego ojciec Władysław, założyciel pierwszego wiejskiego kina w Polsce? W filmie poza bp Pieronkiem i jego bratem Mieczysławem wypowiadają się m.in. Jerzy Owsiak, ks. Adam Boniecki i red. Marek Zając. Muzykę skomponował Krzysztof Trebunia-Tutka. Film wyreżyserował Szymon J. Wróbel.

Film Szymona Wróbla jest ważny, gdyż - za sprawą swego nietuzinkowego bohatera - przypomina, że polski Kościół nie jest skazany na radykalizm. Biskup Pieronek uosabia otwartość, charyzmę i gotowość do dialogu, czyli cechy, które jednakowo dobrze sprawdzają się na ambonie i na Woodstocku.

Piotr Czerkawski, laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Szymon J. Wróbel – dziennikarz, reżyser. Autor filmów „Jego oczami” oraz „Z domu…”. Współpracownik TVP3 i TVN. Przez lata związany m.in. z krakowskim "Dziennikiem Polskim", jak również „Lounge Magazyn” i „Move Out”. Pracował przy takich filmach, jak m.in. „Dzień Oszusta” w reż. Bartosza Warwasa, czy "Losy Goetzów" w reż. Andrzeja Celińskiego. Autor książki „Jego oczami”. Nominowany w plebiscycie „Człowiek roku Żywiecczyzny 2012”.

PUB QUIZ

25.11.2017 (SOBOTA) GODZ. 21:30

Klub Festiwalowy Mrówkojad

Przyjdź i sprawdź swoją wiedzę o filmie na najbardziej filmowym Pub Quizie tej jesieni! Jak co roku będziecie mogli zmierzyć się z pulą podchwytliwych pytań podzielonych na kilka konkurencji, a na zwycięzców czekać będą festiwalowe nagrody. Zabierz znajomych, stwórzcie drużynę i pokażcie kto w Lublinie o filmie wie najwięcej!

FILMOWI LUBELACY: POKAZ FILMU „MNICH Z MORZA” I SPOTKANIE Z FILIPEM DRZEWIECKIM

26.11.2017 (NIEDZIELA) GODZ. 16:30-18:30

Sala Kinowa

„Filmowi Lubelacy” to cykl pokazów na LFF, w ramach którego przybliżamy sylwetki filmowców pochodzących z Lublina. Pierwszym bohaterem naszego nowego cyklu będzie Filip Drzewiecki, montażysta filmu „Mnich z morza” w reż. Rafała Skalskiego.

W Tajlandii 70% mężczyzn wyświęca się na tymczasowego mnicha. Zgodnie z tajską tradycją każdy prawdziwy mężczyzna powinien raz w życiu wstąpić do klasztoru i zostać buddyjskim mnichem, nawet na kilka dni.

Ball ma dwa tygodnie, żeby odnaleźć spokój, ale cały świat próbuje mu przeszkodzić. Grand Prix dla filmu polskiego na 7. MFF HumanDOC 2016. Film prezentowany m.in. w ramach Semaine de la Critique podczas 69. Festiwalu Filmowego w Locarno oraz na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Filip Drzewiecki - absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na kierunku Montaż Filmowy. Członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów PSM. Autor montażu filmów dokumentalnych, m.in. „Mnich z morza” (reż. Rafał Skalski), którego premiera odbyła się w sekcji Semaine de la Critique podczas 69. Festiwalu Filmowego w Locarno. Współpracował przy montażu takich filmów, jak m.in. „Deep Love” w reż. Jana P. Matuszyńskiego, „Zud” w reż. Marty Minorowicz, czy „Komunia” w reż. Anny Zameckiej.

DRUGI LUBELSKI SALON AMBIENTU

26.11.2017 (NIEDZIELA) GODZ. 19:00-23:00

Klub Festiwalowy Mrówkojad

Up To Date Festival, Technosoul, Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Festiwal Filmowy oraz Szklarnia zapraszają na Drugi Lubelski Salon Ambientu. Wydarzenie jest częścią Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Cykl wydarzeń o nazwie „Salon Ambientu” rozpoczął się w Białymstoku i wywodzi się z działań festiwalu Up To Date oraz wytwórni / kolektywu Technosoul. Dotychczas odbyło się 10 edycji w Białymstoku, 7 w Warszawie, 2 w Katowicach, jedna Krakowska oraz 2 w Bydgoszczy. Organizując Salony Ambientu skupiamy się na promocji takich gatunków jak ambient, modern classical, IDM, a nawet noise.

Spotkajmy się w poszanowaniu dla muzyki i najlepszego sposobu na jej odbiór – ciszy. Dla optymalnych wrażeń zabierzcie ze sobą koc i / lub poduszki.

Mareena (Unrush, Tresor.Berlin (OFFICIAL) Dtekk hinaski, Silence Please! We respect the other and the music, that is why maintain silence during concerts.

Start: 19:00. Bilety w cenie 15 zł dostępne w dniu wydarzenia na bramce.

DOM GRY

27.11.2017 (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 19:00-23:00
Klub Festiwalowy Mrówkojad
Gry to nie tylko konsole, ale i planszówki. Oderwij się od ekranu i wpadnij do naszego klubu, gdzie czeka na Ciebie kilkadziesiąt różnorodnych gier planszowych. Przekonaj się, że można spędzić czas inaczej niż zwykle i przeżyj wielki come back planszówek!

W NOWYM KINIE: IMPRO POŁAWIACZY PEREŁ

28.11.2017 (WTOREK) GODZ. 21:30-23:00

Klub Festiwalowy Mrówkojad

Co wyjdzie z połączenia kina i teatru? Możesz to zobaczyć na scenie klubu festiwalowego. Takiego wyzwania podejmą się na niej Poławiacze Pereł, mierząc się z nieznanym im wcześniej filmem. Po niezapowiedzianym zastopowaniu projekcji, wcielą się w ekranowych bohaterów tworząc zaskakujące zwroty akcji, prowadzące niebezpośrednio do alternatywnego zakończenia.

ESCAPE ROOM

29.11.2017 (ŚRODA) 16:00-23:00

Klub Festiwalowy Mrówkojad

Uważacie, że jesteście bystrzy? Zmierzcie się z festiwalowym Escape Roomem! Czeka na was kilkadziesiąt minut intensywnego główkowania i niezapomnianej zabawy, a to wszystko w przygotowanej, specjalnie na tę okazję, piwnicy Centrum Kultury. Skompletujcie drużynę, zgłoście się do zabawy i spróbujcie nie utknąć w CK na zawsze!

Znana gwiazda filmowa zaginęła w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach. Wszystko wskazuje na to, że mogła zostać uprowadzona z własnej willi. Policja zabezpieczyła ślady na miejscu zdarzenia. Trwa dochodzenie. Brak konkretnych dowodów wzbudza obawy, że sprawa pozostanie bez wyjaśnienia. Kto to zrobił? Jakie były jego motywy? Czy uda się Wam odkryć sekret gwiazdy, który ukryty został w garderobie? Czas działa na Waszą niekorzyść. Wiemy, że policja podczas oględzin zabezpieczyła tajemniczy list… Sprawdźmy go!

KINOJADY POWER – POKAZ RUNDY 2

30.11.2017 (CZWARTEK) GODZ. 20:00-22:00

Klub Festiwalowy Mrówkojad

Pokaz filmów zrealizowanych w trakcie międzynarodowego maratonu realizacji filmowej KinoJady Power 2017.

KINOEATERS PARTY

30.11.2017 (CZWARTEK) GODZ. 22:00

Klub Festiwalowy Mrówkojad

To ostatni dzień KinoJadów Power 2017, ale nie ostatni Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Zapraszamy do wspólnej zabawy z uczestnikami tegorocznego międzynarodowego maratonu realizacji filmowej.

IMPROWIZACJE MUZYCZNE DO FILMÓW

01.12.2017 (PIĄTEK) GODZ. 21:30

Klub Festiwalowy Mrówkojad

Debiut spektaklu „Czułej Rezygnacji” był nie-tak-do-końca-spodziewanym sukcesem. Grupa specjalizująca się w bezkompromisowych poszukiwaniach bez zbędnej rywalizacji z czymkolwiek, wraca więc na scenę. Pewnie i na oślep, jak kret. Debiutem było metażartobliwe spotkanie z nieznaną spuścizną Alfreda Hitchcocka w dziedzinie kina niemego, teraz pora na nieco bardziej abstrakcyjną i doniosłą formę. Zobaczymy dokonania pioniera kreskówek i komiksu – Winsora McCaya. Prawdziwe eksperymenty! Do tego oczywiście zadzieje się przygotowana na ten występ muzyka zespołu-tapera występującego tym razem w składzie: Łukasz Downar (Tatvamasi, Klezmaholics, Starcy, poetry jam sessions..), Jan Michalec (jazz, electronica, impro, tradycja Muzyki..) i Agnieszka Gurczyńska (głos, efekty, zaklęcia, zorganizowana wrażliwość..). Forma eksperymentów McCaya narzuca drogę improwizacji, ale wyzwaniem jest stworzenie powtarzalności. Wyciskanie knykciami pulsujących filoleów w gałkach. Jednym zdaniem: dużo zabawy na poważnie.