PROGRAM PROJEKCJI

LUBELSKI FESTIWAL FILMOWY 2019

PROGRAM

MIEJSCA WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH:

Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12:

- Sala widowiskowa (parter)

- Sala kinowa (1 p.)

- Klub Festiwalowy „Mrówkojad” (poziom -1)

- Sala Czarna (1 p.)

ACK „Chatka Żaka”, ul. Idziego Radziszewskiego 16

Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2

Ceny biletów:

Pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych – 5 zł/pokaz

Pokazy konkursowe filmów pełnometrażowych – 10 zł/pokaz

Karnet na wszystkie płatne pokazy filmów konkursowych

pełno i krótkometrażowych – 50 zł

Karnet na Lublin Media Workshops (obejmuje wszystkie warsztaty LMW, możliwość uczestnictwa w pitchingu i płatne pokazy w ramach festiwalu) – 120 zł

Pełny program Lublin Media Workshops na stronie: http://lublinmedia.pl/

Pozostałe pokazy i wydarzenia są bezpłatne.

Pokazy filmów odbywają się w dwóch wersjach językowych (napisy polskie i angielskie)

22.11.2019 (PIĄTEK)

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:30

SZUKAJĄC SIEBIE - pokaz bezpłatny

Głos żółwia/The Voice of the Turtle, reż./dir. Philipp Straetker (Niemcy/Germany) 2018, 26’

Zamiast seksu, narkotyków i rock'n'rolla, Oskar ma Volvo i gitarę. Po kolejnej nieudanej próbie podpisania kontraktu na wydanie płyty, dostaje nieoczekiwaną szansę na spotkanie ze swoim idolem Joe Fallerem. Polska premiera.

Czekam/Waiting, reż./dir. Pello Gutierrez (Hiszpania/Spain) 2018, 13’

Javier jest niezbyt zdolnym wokalistą przeciętnego zespołu. Pewnego dnia nieznajoma kobieta proponuje mu wspólny występ. Ale czy to w ogóle ma sens? Międzynarodowa premiera.

Zwyczaje/Usage Habits, reż./dir. Abigail Ariel (Izrael/Israel) 2018, 25’

45-letnia kobieta przygotowuje kolację dla ważnych osób. W międzyczasie składa jej wizytę ankieterka. Kobieta nie jest w stanie zmusić jej do wyjścia. I wtedy przychodzą goście… Międzynarodowa premiera.

Sylwester/New Year's Eve, reż./dir. Hao Zheng (USA) 2018, 22’

19-letni Xiaoyu przyjeżdża do domu na Sylwestra. Nie może zdecydować się, czy pochwalić się medalem, który zdobył na zawodach w szkole kung-fu matce, która zawsze chciała, by jej syn poszedł do prawdziwej szkoły. Polska premiera.

18:40-20:35

MISTRZOWIE TEMATU CZ. 1 - bilet - 5 zł

Koniec wojny/The End of War, reż./dir. Sergey Ramz (Rosja/Russian Federation) 2019, 25’

Radziecki żołnierz wracający z wojny wpada do opuszczonej studni. Znajduje go były więzień chory na gruźlicę, który zamiast mu pomóc, usiłuje go zabić. Czy ktoś wyjdzie cało z tego konfliktu? Polska premiera.

Fake News, reż./dir. Dimitris Katsimiris (Grecja/Greece) 2018, 15’

Youtuberka, by zwiększyć liczbę subskrybentów swojego kanału, postanawia zarejestrować zainscenizowany gwałt czarnoskórych uchodźców na greckiej dziewczynie. W dniu zdjęć nic nie idzie zgodnie z planem. Film prezentowany m.in. na MFF w Atenach. Polska premiera.

Między wierszami/Between the Lines, reż./dir. Frédéric Farrucci (Francja/France) 2018, 19’

Francja, koniec lata. Piątka złodziejaszków przemierza ulice miasta. Jeden z nich próbuje uczyć się francuskiego. Polska premiera.

Fałszywa żona/Counterfeit Kunkoo, reż./dir. Reema Sengupta (Indie/India) 2017, 15’

Smita właśnie wzięła rozwód i chce rozpocząć nowy etap życia. W całym Mumbaju nikt jednak nie chce wynająć mieszkania samotnej kobiecie. Film prezentowany m.in. na FF w Sundance i MFFK w Clermont-Ferrand.

Ashmina, reż./dir. Dekel Berenson (Nepal) 2018, 16’

Młoda dziewczyna wyręcza zagranicznych turystów w składaniu paralotni. Na jej pracy opiera się budżet całej rodziny, która w dodatku tego nie docenia. Film nagrodzony Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Skin, reż./dir. Guy Nattiv (USA) 2018, 21’

Mały supermarket w robotniczym miasteczku. Czarnoskóry mężczyzna uśmiecha się do 10-letniego białego chłopca. Ten niepozorny gest wywołuję bezwzględną wojnę dwóch grup, która zakończy się szokującym odwetem. Laureat Oscara za najlepszy fabularny film krótkometrażowy.

20:45-21:50

ANIMOWANY ŚWIAT CZ. 1 - pokaz bezpłatny

Na zdrowie!/Bless You!, reż./dir. Paulina Ziółkowska (Polska/Poland) 2018, 5’

Słoneczny dzień. Ludzie czekają na przystanku autobusowym. Nagle ktoś kicha. I jeszcze ktoś. I jeszcze. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest mieć uczulenie na samego siebie. Film wyróżniony na Berlinale.

Melissa Laveaux – Angeliko, reż./dir. Marion Castera, Kelzang Ravach (Francja/France) 2018, 3’

Teledysk o historii narodu haitańskiego, którego barwna kultura zderzyła się z amerykańską okupacją. Polska premiera.

Kolce/Spines, reż./dir. Elisa Morais, María Álvarez (Sois de Traca) (Wielka Brytania/United Kingdom) 2019, 15’

Jeż usiłuje zrozumieć swoje sny. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy wyjaśnianie tajemnicy ma sens. Film prezentowany m.in. na MFA Fest Anča. Polska premiera.

Obieg/Circuit, reż./dir. Delia Hess (Szwajcaria/Switzerland) 2018, 9’

Mieszkańcy pewnej bardzo małej planety nie widzą, że dzięki ich zajęciom obieg w ich świecie może pozostać zamknięty. Film prezentowany m.in. na FF w Locarno.

Madryt Atocha/Madrid-Atocha, reż./dir. Jorge Dayas (Hiszpania/Spain) 2019, 7’

Animowana podróż miejską kolejką na trasie Madryt-Atocha. Przez okno obserwujemy sceny nocnego życia hiszpańskich peryferii. Polska premiera.

Ptak bez nóg/A Bird With No Legs, reż./dir. Nick Cinelli (Wielka Brytania/United Kingdom) 2019, 9’

Theo gra na saksofonie, aby przy pomocy magicznej piosenki pomóc ojcu w pokonaniu bezgranicznego smutku. Film prezentowany m.in. na MFF w Tiranie. Polska premiera.

Przejście/Passage, reż./dir. Igor Coric (Serbia) 2019, 7’

Trwa wojna. Chłopiec zostaje sam – bliscy zamienili się w… figury geometryczne. Jego upór i desperacja prowadzi do nieoczekiwanego zakończenia. Film nagrodzony m.in. na EFFA Balkanima.

Poetika Anima, reż./dir. Kriss Sagan (Słowacja/Slovakia) 2018, 5’

Autorka w oparciu o swój pamiętnik napisała wiersz, któremu nadała potem formę animacji. Afabularna forma operuje symbolami i metaforami, a jej nastrój, poza obrazami, tworzy także delikatna muzyka. Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy.

Colaholic, reż./dir. Marcin Podolec (Polska/Poland) 2018, 11’

Dziennik osoby, która pije stanowczo za dużo słodkich napojów gazowanych. Dokument i komedia romantyczna w jednym. Nagroda Publiczności na MFF Etiuda & Anima.

SALA KINOWA

17:00-18:30

LFF & GALERIA BIAŁA: POKAZ SPECJALNY FILMU FUCK IT’S BIOLOGY - pokaz bezpłatny

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu dokumentalnego Veronici Andersson, którego bohaterem jest Mariusz Tarkawian. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką i bohaterem.

We invite you to a special screening of the Veronica Andersson’s documentary about Mariusz Tarkawian. Meeting with the director and the main character after the screening.

Fuck, it's Biology, reż./dir. Veronica Andersson (Polska/Poland) 2019, 30’

Mariusz Tarkawian miał 120 wystaw na całym świecie, ale jego rodzice nie byli na żadnej. Jego dziewczyna realizuje swój pierwszy film dokumentalny z nadzieją na zbliżenie rodziny. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

19:00-21:00

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU - bilet - 10 zł

BENSHI

Nie zabijaj/Thou Shalt Not Kill, reż./dir. Gabi Virginia Şarga, Cătălin Rotaru (Rumunia/Romania) 2019, 120’

Film inspirowany głośnym skandalem, który wstrząsnął rumuńską służbą zdrowia. Młody chirurg, Cristian, ryzykuje karierę zawodową oraz relacje z bliskimi, by odkryć, co doprowadziło do śmierci jednego z jego pacjentów. Film prezentowany m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz FF w Göteborgu.

 

21:30-23:30

LUBLIN MEDIA 2019

LUBLIN MEDIA WORKSHOPS: POKAZ POWITALNY - pokaz bezpłatny

Pokaz krótkometrażowych produkcji uczestników międzynarodowych warsztatów filmowych Lublin Media Workshops.


23.11.2019 (SOBOTA)

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:30

MISTRZOWIE EMOCJI CZ. 1 - bilet - 5 zł

Dante vs. Mohammed Ali, reż./dir. Marc Wagenaar (Holandia/Netherlands) 2018, 28’

Wolf poddaje się podczas pojedynku bokserskiego ze swoim najlepszym przyjacielem Alexem. Lokalna społeczność zmusza go do rewanżu. Wolf próbuje przekonać Alexa do ucieczki z wioski. Film nagrodzony na Festiwalu Filmów Holenderskich w Utrechcie. Polska premiera.

Na imię miała/Her name was, reż./dir. Helena Dalemans (Belgia/Belgium) 2018, 18’

Ida jest pensjonariuszką domu spokojnej starości. Porusza się na wózku inwalidzkim i sama nie jest w stanie wykonać najprostszych czynności. Pewnego dnia poznaje Jefa, który skłania ją do buntu przeciwko panującym zasadom. Polska premiera.

The Animal, reż./dir. Sebastian Kass (Francja/France) 2018, 25’

W domu 15-letniej Siri mają pojawić się pracownicy opieki społecznej. Dziewczyna ma dwa dni na zbudowanie iluzji zdrowego i szczęśliwego rodzinnego życia. Nie chce jej w tym pomóc nikt poza Arne, w którym się podkochuje. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand.

Lauretta, reż./dir. Máté Brauner (Węgry/Hungary) 2018, 19’

Matka Lauretty mdleje podczas sprzątania i trafia do szpitala. 30-letnia kasjerka wśród rzeczy matki znajduje stary list, który mógł zmienić jej życie. Polska premiera.

 

18:40-20:10

MISTRZOWIE ANIMACJI - bilet - 5 zł

Acid Rain, reż./dir. Tomek Popakul (Polska/Poland) 2018, 26’

Młoda ucieka z domu. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego, dziwaka, z którym kontynuuje podróż. Film nagrodzony m.in. na FF w Sundance i Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Kwadratura koła/Squaring the Circle, reż./dir. Karolina Specht (Polska/Poland) 2018, 5’

Pozornie wydaje się, że Kwadrat żyje w chaosie. Wypracował jednak schematy, które są przewidywalne. Pewnego razu do codzienności wkrada się nowy element. Film nagrodzony m.in. na MFFA Animator w Poznaniu.

Miłość Mitii/Mitya’s Love, reż./dir. Svetlana Filippova (Rosja/Russian Federation) 2018, 14’

Historia poszukiwania miłości oparta na opowiadaniu Borisa Szergina. W filmie wykorzystano obrazy mistrzów rosyjskiej awangardy (Michaiła Larinowa, Natalii Gonczarowej) i prymitywizmu (Pawła Leonowa i Lubow Majkowej). Film wyróżniony na MFF Etiuda & Anima.

Bear With Me, reż./dir. Daphna Awadish (Holandia/Netherlands) 2019, 5’

Krótki animowany film dokumentalny o imigrantach, którzy opuścili dom i przekroczyli granice z miłości. Film nagrodzony m.in. na FF w Jerozolimie.

Selfies, reż./dir. Claudius Gentinetta (Szwajcaria/Switzerland) 2018, 4’

Fenomen selfie staje się pretekstem do opowiedzenia o współczesnych ludziach. Zdjęcia łączą się, tworząc upiorny uśmiech, który przyćmiewa otchłań ludzkiej egzystencji. Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy i MFF w Locarno

III, reż./dir. Marta Pajek (Polska/Poland) 2018, 12’

Kobieta i mężczyzna spotykają się w poczekalni. On pomaga jej zdjąć ciężkie czarne futro, pod którym ona jest naga. Między nimi rozpoczyna się gra. Film nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym, prezentowany m.in. na MFF w Cannes i MFFA w Annecy.

Iktamuli, reż./dir. Anne-Christine Plate (Niemcy/Germany) 2019, 5’

Codzienność matki i jej niepełnosprawnego umysłowo syna jest skomplikowana. Monolog matki uświadamia, z jakimi problemami mierzy się, próbując zaakceptować własne dziecko. Film nagrodzony na MFFK w Dreźnie.

Synchronia/Synchronicity, reż./dir. Michelle Brand (Wielka Brytania/United Kingdom) 2018, 4’

Ludzie przychodzą i odchodzą. Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku. Wspólnie tworzymy duży obraz, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Polska premiera.

Brzemię/The Burden, reż./dir. Niki Lindroth von Bahr (Szwecja/Sweden) 2017, 14’

Akcja tego musicalu toczy się nocą na peryferiach miasta. Zwierzęcy bohaterowie śpiewają, tańczą i stepują, a ich świat powoli odsłania przed nami swoje prawdziwe oblicze. Film nagrodzony m.in. na MFFA w Annecy i MFF w Toronto.

 

20:20-22:05

W KRZYWYM ZWIERCIADLE - pokaz bezpłatny

Heimlich, reż./dir. Kostas Bakouris (Grecja/Greece) 2017, 19’

Parys mieszka w zaniedbanym domu i wiedzie dość nudne życie. Do momentu, w którym u jego progu pojawia się pewna piękna Niemka. Film prezentowany m.in. na MFF w Atenach.

Relax, reż./dir. Agnieszka Elbanowska (Polska/Poland) 2018, 26’

Dyrektor domu wczasowego „Relax” chce uratować pensjonat przed bankructwem. Postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców i otworzyć ośrodek dla uchodźców. Sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Film prezentowany m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Głód kokainowy/The Cocaine Famine, reż./dir. Sam McMullen (Irlandia/Ireland) 2018, 13’

Jedna szopa na wsi, jeden uwięziony angielski gangster, dwóch irlandzkich bandziorów, którzy go torturują i mnóstwo faktów historycznych. Czarna komedia o kokainie i bezcelowości nacjonalizmu. Film prezentowany m.in. na FF w Cork. Polska premiera.

Kapitan Francja/Captain France, reż./dir. Thomas Robineau, Julien Paillet (Francja/France) 2019, 22’

Historia przygód, dokonań i tajemniczego zniknięcia najsłynniejszego francuskiego superbohatera.

Przebosko/Relicious, reż./dir. Eugenio Villani, Raffaele Palazzo (Włochy/Italy) 2018, 8’

Mężczyzna robi zakupy w supermarkecie. Gdy sięga po jogurt, ze zdumieniem zauważa, że na każdym kubku zamiast marki widnieje nazwa religii... Polska premiera.

Zbuntowani dziadkowie/Insurgent grandpas, reż./dir. Jesús Martínez "Nota" (Hiszpania/Spain) 2018, 13’

Do sali do gry w bingo wkraczają urzędnicy skarbówki. Staruszkowie nie zamierzają jednak poddać się bez walki. Polska premiera.

SALA KINOWA

10:00-11:30

MAŁE MRÓWKOJADY 6+ - pokaz bezpłatny

Gelato – Seven Summers of Ice Cream Love, reż./dir. Daniela Opp (Niemcy/Germany) 2017, 12’

Molly wyprowadza psa pani Rosy na spacery. Każdego dnia starsza pani opowiada o swojej młodzieńczej miłości. Czy Molly uda się przywrócić Rosie dawną radość? Film prezentowany m.in. na MFFA Animocje oraz MFFA Animateka.

Swój do swego/Birds of a Feather, reż./dir. Bianca Nall (Australia) 2018, 8’

Młody ptak chciałby zaprzyjaźnić się z dwoma dorosłymi pelikanami. Okazja pojawia się, gdy jeden z nich potrzebuje pomocy. Film nagrodzony m.in. na MFF w Meksyku. Polska premiera.

Cat Lake City, reż./dir. Antje Heyn (Niemcy/Germany) 2019, 7’

Kot Percy chce spędzić spokojny dzień nad jeziorem. Szybko okazuje się, że odpoczywanie nie jest takie proste, jak mu się wydawało. Film dwukrotnej zdobywczyni Złotego Mrówkojada.

Gniazdo/Nest, reż./dir. Sonja Rohleder (Niemcy/Germany) 2019, 4’

Naiwny rajski ptak zrobi wszystko, by przyciągnąć uwagę partnerki. Film prezentowany m.in. na Berlinale i MFFA w Annecy.

Perfectly Naughty Kids/Idealnie niegrzeczne dzieci, dir./reż. Tatiana Kiseleva (Russian Federation/Rosja) 2018, 14’

Doktor Piatkin prowadzi sanatorium dla zbyt posłusznych dzieci. Gdy jego metody leczenia okazują się nieskuteczne, na pomoc przychodzi mu pewien skrzat… Polska premiera.

WARSZTATY DLA RODZIN

Obowiązują wcześniejsze zapisy - formularz rejestracyjny

Zajęcia w języku polskim.

Warsztaty, które proponujemy, to formuła wypracowana specjalnie na potrzeby Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Przeznaczone są dla rodziców i ich dzieci.

Działanie dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to seans filmowy. Zaprezentowane na nim zostaną zarówno nagrodzone, jak i nigdy nie pokazywane w Polsce produkcje dla dzieci. Specjalnie wyselekcjonowane filmy odkryją przed widzami nieznane światy i zapewnią im inteligentną rozrywkę. Wysoki poziom artystyczny i zróżnicowanie podejmowanych przez twórców tematów zapewni ciekawe doświadczenia nie tylko młodym widzom, ale także ich opiekunom.

Po projekcji zapraszamy widzów na warsztaty. Będą to działania ruchowe i plastyczne. Warsztaty poprowadzi Justyna Czarnota.

Justyna Czarnota – pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

12:00-13:30

FAMILIJNY QUIZ FILMOWY

Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w Familijnym quizie filmowym. Do odgadnięcia będzie 10 kadrów oraz 10 utworów pochodzących nie tylko z dziecięcych filmów ostatnich lat, ale również z okresu, gdy współcześni rodzice byli dziećmi. Połączcie siły w tej wielopokoleniowej zabawie!

Wydarzenie w języku polskim.

17:00-18:00

POLSKIE LEGENDY: KRZYSZTOF KOMEDA - pokaz bezpłatny

50. lat temu zmarł tragicznie jeden z najwybitniejszych muzyków XX wieku - Krzysztof Komeda. W pamięci kinomanów zapisał się jako autor muzyki do „Dziecka Rosemary” w reż. Romana Polańskiego, ale w jego twórczości można odnaleźć jeszcze wiele zapomnianych pereł, które przybliżymy w ramach tegorocznego cyklu Polskie Legendy. 2019 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Komedy.

JAZZ W ANIMACJI – KIJOWICZ/KOMEDA

Jedną z podstawowych cech dobrego twórcy animacji jest wyczucie rytmu, czy mówiąc szerzej: wrażliwość na muzykę i dźwięk. Dotyczy to nie tylko animatorów, ale także reżyserów. Dwóch wybitnych artystów, Mirosław Kijowicz (1929-1999) i Krzysztof Komeda (1931-1969), w latach 1965-1967 zrealizowali wspólnie aż 6 filmów animowanych, które weszły na stałe do historii polskiej animacji.

W programie zaprezentowane zostaną 4 filmy ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz 2 ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie: Uśmiech (1965), Sztandar (1965), Rondo (1966), Klatki (1966), Wiklinowy Kosz (1967), Laterna Magica (1967).

Dodatkowo widzowie LFF zobaczą zrealizowaną w 1966 roku w Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For animację Andrzeja Kondratiuka Kolorowe kłamstwa, a także inspirowaną legendarną Kołysanką impresję Piotra Dumały z 2012 roku.

Prelekcję wygłosi kurator pokazu Piotr Kardas.

19:00-21:00

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU - bilet - 10 zł

Ambiwalencja/Ambivalence, reż./dir. Anton Bilzho (Rosja/Russian Federation) 2018, 117’

Dwaj przyjaciele, początkujący psychiatrzy, podchodzą do życia zupełnie inaczej. Jeden zawsze kieruje się zasadami, drugi – eksperymentuje. Pierwszy to prymus, drugi to awanturnik. Niestety, obaj kochają tę samą kobietę. Dla jednego jest ona matką, a dla drugiego – kochanką. Film prezentowany m.in. na FFR Sputnik nad Polską. TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

 

21:15-22:45

NIEZALEŻNI, ZAANGAŻOWANI - pokaz bezpłatny

Twórcy niezależnych filmów krótkometrażowych często podejmują społecznie ważne problemy takie jak: kryzys ekologiczny, prawa człowieka, prawa osób LGBT+, czy uzależnienia. W ramach pokazu Niezależni, zaangażowani zaprezentujemy przykłady społecznie zaangażowanych produkcji, w tym autorów pochodzących z naszego miasta.

SALA CZARNA

21:00-23:00

SECTOR EXPERIENCE - WYDARZENIE INTERMEDIALNE - bilet 20 zł

Wyjątkowe wydarzenie łączące pokaz na specjalnych goglach VR doświadczenia filmowego 360° „Sector", nawiązujący do niego performance na żywo oraz dyskusję autorów i widzów.

Film 360° „Sector" (15 min) został nakręcony we wrześniu 2019 roku na odcinku Mierzei Wiślanej, gdzie wykonywany jest obecnie kontrowersyjny przekop w celu utworzenia drogi wodnej. Doświadczenie wykorzystuje język tańca butoh wykonywanego w spektakularnych plenerach zrujnowanego krajobrazu, muzykę i efekty specjalne do oddania nastroju, jaki odczuwali autorzy będąc w tym miejscu.

Widzów oczekujących na performance, po pokazie na goglach, zapraszamy opcjonalnie na blok niezależnych, zaangażowanych społecznie filmów krótkometrażowych na Sali Kinowej.

 

24.11.2019 (NIEDZIELA)

SALA WIDOWISKOWA

16:30-17:50

DZIWNY TEN ŚWIAT - pokaz bezpłatny

The Wind Phone, reż./dir. Kristen Gerweck (USA) 2019, 16’

Siedmiu nieznajomych korzysta z budki telefonicznej na japońskim klifie. Każdy z nich rozmawia o czym innym, ale wszystkich łączy ta sama straszna rzeczywistość. Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Polska premiera.

Born in Gambia, reż./dir. Natxo Leuza Fernandez (Hiszpania/Spain) 2018, 27’

Hassan jest dzieckiem ulicy. Jego brat został spalony żywcem za uprawianie czarów. Hassan za pomocą magnetofonu opowiada o sobie i życiu jego rówieśników. Film prezentowany m.in. na MFF Camerimage.

Shooting Stars, reż./dir. Magda Jaroszewicz (Niemcy, Polska/Germany, Poland) 2019, 17’

Dokumentalny zapis Sylwestra obchodzonego na berlińskim osiedlu. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Pier Las Vegas, reż./dir. Yun Xie (USA) 2019, 17’

Głuchoniemy mężczyzna poszukuje siostry. Zarabia na życie sprzątaniem hotelowych pokojów. Pewnego dnia spotyka w jednym z nich młodą kobietę… Europejska premiera.

18:00-19:20

MISTRZOWIE POMYSŁU - bilet - 5 zł

Wciąż tu jesteśmy/We're Still Here, reż./dir. Alexander Rönnberg (Szwecja/Sweden) 2019, 13’

Bohaterowie starych nordyckich mitów są na skraju zapomnienia. Na szczęście coach Florian pomoże im w rebrandingu. Nie tak łatwo jednak wrócić do gry, gdy nie do końca nadąża się za rzeczywistością. Albo wcale.

Przepraszam, szukam sali do ping-ponga i mojej dziewczyny/Excuse Me, I'm Looking for the Ping-Pong Room and My Girlfriend, reż./dir. Bernhard Wenger (Austria, Niemcy/Austria, Germany) 2018, 23’

Para ze Szwecji wyjeżdża na urlop do ekskluzywnego ośrodka w austriackich górach. Po kłótni dziewczyna wychodzi z pokoju i znika. Chłopak zaczyna jej szukać. Film nagrodzony m.in. na FF Max-Ophüls-Preis oraz FAF Diagonale.

Film niskobudżetowy/A Low-Budget Film, reż./dir. Paulo Leierer (Brazylia/Brazil) 2018, 13’

Pracownicy nietypowego instytutu naukowego biorą udział w nagraniu filmu korporacyjnego. Gdy dowiadują się, że podjęto decyzję o likwidacji ich miejsca pracy, biorą sprawy w swoje ręce. Film prezentowany m.in. na FFK w Bogocie. Polska premiera.

Najlepsza gra/Best Game Ever, reż./dir. Kristóf Deák (Węgry/Hungary) 2018, 20’

Pracownicy centrum monitoringu dowiadują się, że niedługo może ich zastąpić sztuczna inteligencja. Rozpoczynają więc zaskakującą walkę z systemem. Film laureata Oscara Kristófa Deáka.

Narrator/The Narrator, reż./dir. Julia Trofimova (USA) 2018, 11’

W ramach eksperymentalnej terapii pracownik biurowy chory na depresję musi przychodzić do pracy z osobistym narratorem, który głośno wypowiada każdą jego myśl. Polska premiera.

 

19:30-20:50

ŻYCIE PO - pokaz bezpłatny

Nasza śmierć/Our Death, reż./dir. Aspen Michael Taylor (Francja/France) 2018, 14’

Dwaj bracia znajdują w górach własne ciała i rozpoczynają serię testów, by sprawdzić, czy są martwi, czy żywi. Polska premiera.

Astres, reż./dir. Andrée-Anne Roussel (Kanada/Canada/) 2019, 19’

Hyo-Jin uczestniczy w pogrzebie siostry w rodzinnej Korei. Postanawia skrócić pobyt w domu i wrócić do Montrealu, gdzie wraz z zespołem astrofizyków czeka na wybuch supernowej. Europejska premiera.

Play, reż./dir. Piotr Sułkowski (Polska/Poland) 2018, 12’

Mężczyzna czuje się winny, że nie odważył się stanąć w obronie matki. Wciela się w rolę jej mordercy i zmusza 10-letniego siebie do zmierzenia się z traumą. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Sztangista/Weightlifter, reż./dir. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (Polska, Ukraina/Poland, Ukraine) 2018, 30’

Petro przygotowuje się do ważnych zawodów w podnoszeniu ciężarów. Nagle otrzymuje tragiczną wiadomość. Musi podjąć trudną decyzję. Film nagrodzony m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym i MFFK Żubroffka.

SALA KINOWA

11:00-12:30

KINO DLA NAJMŁODSZYCH (6+) - pokaz bezpłatny

Leśne opowiastki/Small forest stories, reż./dir. Veronika Fedorova (Rosja/Russian Federation) 2017, 3’

Dzień z życia liska, dla którego las jest niekończącym się źródłem zdziwienia. Film prezentowany m.in. na MFFA Animateka.

Ian. Poruszająca opowieść/Ian, A Moving Story, reż./dir. Abel Goldfarb (Argentyna/Argentina) 2019, 10’

Ian urodził się z porażeniem mózgowym. Chciałby zaprzyjaźnić się z dziećmi z placu zabaw. Czy uda mu się to zrobić? Film prezentowany m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Balans/Balance, reż./dir. Raymond Limantara Sutisna (Singapur/Singapore) 2018, 4’

Chłopak i dziewczyna walczą o przestrzeń do malowania. Żadne z nich nie chce ustąpić. Rzeczywistość wymyka się im jednak spod kontroli. Film prezentowany m.in. na MFFA Animocje.

Na tropie światła/Light Trail, reż./dir. Melissa Pinto (Wielka Brytania/United Kingdom) 2018, 5’

Dziewczynka odnajduje w lesie gwiazdę, która spadła z nieba. Postanawia pomóc jej wrócić na swoje miejsce.

Kontra Święty Mikołaj/Vs. Santa, reż./dir. Raul Colomer, Aitor Herrero (Hiszpania/Spain) 2017, 4’

Dziewczynka spędza Wigilię samotnie w ogromnym mieszkaniu. Nagle Święty Mikołaj przynosi jej prezent. Ale nie to chciała od niego dostać… Film prezentowany m.in. na MFFK Żubroffka.

Wielki karaluch/The Big Cockroach, reż./dir. Sonia Melamud (Rosja/Russian Federation) 2018, 9’

Zwierzęta zbierają się, by zagrać w orkiestrze dyrygowanej przez wielkiego karalucha. Każdy ma zająć swoje miejsce i działać według planu dyrygenta. Polska premiera.

WARSZTATY DLA RODZIN

Obowiązują wcześniejsze zapisy - formularz rejestracyjny

Zajęcia w języku polskim.

Warsztaty, które proponujemy, to formuła wypracowana specjalnie na potrzeby Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Przeznaczone są dla rodziców i ich dzieci. Będą to działania ruchowe i plastyczne. Warsztaty poprowadzi Justyna Czarnota.

18:30-20:30

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU - bilet - 10 zł

Fuga/Fugue, reż./dir. Agnieszka Smoczyńska (Polska/Poland) 2018, 117’

Alicja traci pamięć w wyniku wypadku. Jej dotychczasowa tożsamość zostaje zastąpiona nową, wolną od narzuconych na nią wcześniej społecznych ról i oczekiwań. Po dwóch latach samotnego życia zostaje odnaleziona przez rodzinę, która pragnie jej powrotu jako żony, matki i córki. Film nagrodzony na FPFF w Gdyni i OFF Camera w Krakowie.


25.11.2019 (PONIEDZIAŁEK)

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:30

RODZINNE SPRAWY - pokaz bezpłatny

Dogmat/Dogma, reż./dir. Dennys Rodríguez (Wenezuela/Venezuela/) 2018, 5’

W skromnym domu ktoś zepsuł bardzo cenny przedmiot. Ojciec stosuje wyszukane kary, by znaleźć winowajcę. Polska premiera.

Jak w domu/Home Made, reż./dir. Shira Meishar (Izrael/Israel) 2017, 13’

Jest wieczór, a Helena ma urodziny. Kiedy zbiera się do wyjścia z prowadzonej przez siebie restauracji, w drzwiach staje nieznajomy mężczyzna, który prosi o posiłek. Półfinalista Student Academy Awards. Polska premiera.

Obłęd/Madness, reż./dir. Jakub Drobczyński (Polska/Poland) 2019, 23’

Kuba wraca do domu na Święta. Po drodze zaczyna dziać się z nim coś dziwnego. Czy naprawdę wraca do swojego rodzinnego domu?

Kukułka/Cuckoo, reż./dir. Ruy Okamura (Czechy/Czech Republic) 2019, 29’

17-letni Oliver musi nie tylko pogodzić się z utratą ukochanej osoby, lecz także z kryzysem tożsamości. Polska premiera.

Muffin, reż./dir. Daniel Bolda (Grecja/Greece) 2019, 17’

Mężczyzna zostawia ojca samego w lesie. To cena, którą według nietypowej umowy ma zapłacić za nowe życie. Gryzą go wyrzuty sumienia i próbuje cofnąć decyzję. Czy to jeszcze możliwe? Film prezentowany m.in. na MFF w Atenach. Polska premiera.

18:40-20:05

MISTRZOWIE KINA O DZIECIACH - bilet - 5 zł

Lato z dziadkiem i bez niego/Summer with Grandpa and without Him, reż./dir. Katya Zayaz (Rosja/Russian Federation) 2018, 27’

7-letnia dziewczynka nie chce wiedzieć, czym jest śmierć. Zamiast tego uczy się całowania. Międzynarodowa premiera.

Klub splamionych/The Stained Club, reż./dir. Mélanie Lopez, Simon Boucly, Marie Ciesielski, Alice Jaunet, Chan Stéphie Peang, Béatrice Viguier (Francja/France) 2018, 7’

Finn ma plamy na skórze. Poznaje grupę dzieciaków, które wyglądają podobnie. Okazuje się, że łączy ich znacznie więcej. Film nagrodzony m.in. na Warsaw Animation Film Festival.

Czerwone dłonie/Red Hands, reż./dir. Francesco Filippi (Włochy/Italy) 2018, 30’

Ernest to samotny i introwertyczny chłopiec. Pewnego dnia odkrywa czerwone rysunki na ścianie sąsiedniego domu i zachwyca się nimi. Podąża za ich autorką, która dosłownie maluje dłońmi. Za jej darem kryje się bolesna i niebezpieczna tajemnica. Polska premiera.

Lola – Żywy ziemniak/Lola the Living Potato, reż./dir. Leonid Shmelkov (Rosja/Russian Federation) 2018, 17’

Lola musi opuścić wraz z rodziną dom, z którym wiąże się wiele wspomnień. Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy.

 

20:15-21:50

ZAKRĘCONE HISTORIE - pokaz bezpłatny

Świnka/Piggy, reż./dir. Carlota Martínez Pereda (Hiszpania/Spain) 2018, 15’

Sara jest nastolatką z nadwagą, którą prześladuje grupka dziewczyn spędzających wakacje w wiosce. Nawet przyjaciółka nie ma odwagi jej bronić. Czy znajdzie się ktoś, kto jej pomoże? Nagroda Goya dla najlepszego filmu krótkometrażowego.

Wypad/The Trip, reż./dir. Daniel Rihák (Słowacja/Slovakia) 2018, 18’

Veronica, młoda studentka medycyny, wyrusza w góry z Romanem, swoim wykładowcą i kochankiem. Romantyczny wypad zamienia się w dramat, gdy mężczyzna oznajmia, że zna jej sekret. Polska premiera.

Bajka o skorpionie/The Scorpion’s Tale, reż./dir. Jhosimar Vasquez (USA) 2018, 22’

Płatny zabójca siedzi w celi śmierci i czeka na wykonanie wyroku. Pewnego dnia ktoś składa mu wizytę…. Polska premiera.

Wystawa Turnera/The Turner Exhibit, reż./dir. Matthew Gregory Bainbridge (USA) 2018, 25’

Anthony i Alex są braćmi. Anthony ma szczęśliwą rodzinę i dobrą pracę. Alex i jego żona koncentrują się na wychowaniu niepełnosprawnej córki. Pewnego dnia żona Anthonego dobiera telefon… Konflikt jest nieunikniony. Europejska premiera.

100% wieprzowiny/100% Pure pork, reż./dir. Emilie Janin (Francja/France) 2018, 17’

Blandine pracuje w fabryce mięsa i wędlin. By radzić sobie z monotonią, ucieka w świat fantazji. Pewnego dnia zderza się z sytuacją, od której nie może uciec. Polska premiera.

SALA KINOWA

18:30-20:10

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU - bilet - 10 zł

Złam mi serce/Crush My Heart, reż./dir. Alexandra Makarová (Austria, Słowacja/Austria, Slovakia) 2018, 99’

Do grupy Romów utrzymujących się z żebrania na ulicach Wiednia dołącza nastoletnia dziewczyna. Jej pojawienie się nie jest obojętne nikomu z dotychczasowego składu, a szczególnie rządzącemu żelazną ręką ojcu rodziny. Dziewczyna staje się bliska także młodemu bratankowi herszta… Film prezentowany m.in. na FFA Diagonale w Grazu. Polska premiera.

 

ACK „CHATKA ŻAKA”

18:30-19:45

POKAZ SPECJALNY: MŁODZI ZDOLNI - pokaz bezpłatny

Via Carpatia, reż./dir. Klara Kochańska, Kasper Bajon (Polska, Macedonia, Czechy/Poland, Macedonia, Czech Republic) 2018, 75’

Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Plany zmienia im matka Piotra, która prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i oporu Julii, postanawia spełnić prośbę matki. Film nagrodzony na KFDF „Młodzi i film” w Koszalinie.


26.11.2019 (WTOREK)

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:40

ŚWIAT W OFFIE - pokaz bezpłatny

Świat w Offie jest propozycją autorską, pomysłem na pokaz filmów opisujących pewien klimat kulturowy i zjawiska społeczne charakterystyczne dla określonej części świata, nie ma znaczenia, czy reżyser posłużył się tu formą dokumentalną, fabułą czy animacją. Można powiedzieć, że Filmy Świata w Offie są specyficzną dla danej kinematografii reakcją autorów na te zjawiska, co pozwala nam spojrzeć na sprawy ludzi z innych kręgów kulturowych ich oczami, a nie poprzez filtr kultury Zachodu.

Kurator pokazu: Andrzej Rusin

Dimo's forest/Las Dimy, dir./reż. Hristo Simeonov (Bulgaria/Bułgaria) 2018, 24’

Leśniczy rządzi lasem twardą ręką i biada temu, kto nie przestrzega jego reguł. Będzie musiał zmierzyć się jednak z mocniejszymi od niego ludźmi. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Takleef - The Day of Duty/Jashn-e Taklif, dir./reż. Ali Farahani (Iran) 2018, 20’

W irańskiej szkole odbywa się święto symbolicznego przejścia dziewczynek do świata dorosłych. Od tej chwili 9-latki mają nosić hidżab. Rodzice jednej nich nie mogą być tego dnia w szkole, więc opiekę nad nią dyrektorka powierza niegrzecznej uczennicy, która w ten sposób ma się zrehabilitować. Jak przypadkowa opiekunka wywiąże się z zadania? Polska premiera.

Terror, dir./reż. Yonatan Shehoah (Israel/Izrael) 2018, 16’

Mężczyzna, który doświadczył najgorszego, próbuje ułożyć swój świat od nowa. Czy będzie to możliwe w realiach nękanego terroryzmem Izraela? Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Rejected/Odrzucony, dir./reż. Amir Mohandesian, Hamid Shahmohammadi (Iran) 2018, 21’

Żona obmywacza zwłok próbuje przekonać lokalną społeczność, że jej mąż nadal jest w stanie wykonywać swoją pracę rzetelnie. Dalszy byt rodziny zależy od powrotu do profesji. Obmywacz jest zdesperowany... Światowa premiera.

Shabbos Kallah, dir./reż. Aleeza Chanowitz (Israel/Izrael) 2018, 15’

Podczas tradycyjnego żydowskiego przyjęcia poprzedzającego ślub, EIka, imigrantka z Nowego Jorku, ma wiele do powiedzenia swojej najlepszej przyjaciółce, która wkrótce wyjdzie za mąż. Zbyt wiele do powiedzenia… Film wyróżniony na FF w Jerozolimie. Polska premiera.

18:50-20:25

MISTRZOWIE EMOCJI CZ. 2 - bilet - 5 zł

Do Paryża/Trip to Paris, reż./dir. Maria Polyakova (Rosja/Russian Federation) 2018, 17’

Nastoletni więzień kolonii karnej ma wyjść na zwolnienie warunkowe. Chce wrócić do normalnego życia i rodziny. Ale czy na zewnątrz ktokolwiek na niego czeka? Film prezentowany m.in. na MFF w Moskwie. Polska premiera.

Niewypowiedziane/Elephant in the Room, reż./dir. Chanelle Eidenbenz (Szwajcaria/Switzerland/) 2018, 19’

Irna, samotna matka, nie może porozumieć się z synem. Pocieszenia szuka w objęciach Eliasa – gumowej lalki. Film prezentowany m.in. na MFF Camerimage.

Portret mojej rodziny w 13. roku mojego życia/Portrait of My Family in my 13th Year, reż./dir. Omri Dekel-Kadosh (Izrael/Israel) 2017, 16’

Omri reżyseruje scenę, w której odtwarza śmierć swojego psa. Próba rekonstrukcji komplikuje się, gdy odkrywa, że jego ojciec zapamiętał wydarzenia inaczej niż on. Film nominowany do Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej. Polska premiera.

Do końca świata/Till the End of the World, reż./dir. Florence Bouvy (Netherlands/Holandia) 2018, 27’

8-letnia Marie mieszka z ojcem w domu na obrzeżach miasta. Niełatwo jej żyć z kimś, kogo niszczy choroba alkoholowa. Marie walczy o miłość człowieka, którego kocha najbardziej na świecie.

Pakt/The Pact, reż./dir. Natalie Medlock (Nowa Zelandia/New Zealand) 2018, 12’

Betty i Frank zapraszają rodzinę na uroczysty obiad. Ogłaszają na nim, że podjęli bardzo ważną decyzję. Chcą poddać się eutanazji… Polska premiera.

 

SALA KINOWA

18:30-20:50

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU - bilet - 10 zł

BENSHI – PO GDYNI

Mowa ptaków/Bird Talk, reż./dir. Xawery Żuławski (Polska/Poland) 2019, 138’

Historia Mariana, trzydziestoletniego polonisty z liceum, który po wyrzuceniu z pracy musi ułożyć sobie życie na nowo, oraz jego kolegi – Ludwika, nauczyciela historii, który szuka sposobu na funkcjonowanie w brutalnej rzeczywistości zawodowej. Nagroda Jury Młodzieżowego na FPFF w Gdyni. 

ACK „CHATKA ŻAKA”

18:00-19:20

LFF I PRZYJACIELE

REPLIKA MFFA ANIMOCJE 2019 - pokaz bezpłatny

ANIMOCJE – festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym. O Grand Prix Bydgoskiej Nagrody dla Najlepszego Filmu Animowanego walczyło w tym roku 39 filmów między innymi z Chorwacji, Argentyny, Japonii, Gruzji, Izraela, Iranu, Serbii i Singapuru. Tegorocznych zwycięzców wyłoniło międzynarodowe Jury w składzie: Igor Prassel, Kajetan Obarski, Marcell László, Nina Paley, Rafał OER Skiba. Od 2011 festiwal organizuje w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy jego twórczyni i koordynatorka Weronika Płaczek.

W ramach repliki zaprezentowane zostaną nagrodzone i wyróżnione na tegorocznej edycji filmy animowane.

LUBELSKIE CENTRUM KONFERENCYJNE

14:00-16:00 ORAZ 18:00-20:00

KINO VR

Szukając przyszłości kina nie mogliśmy pominąć filmów VR. W ramach pokazów na specjalnych goglach możecie zapoznać się z wybranymi przykładami kina w zupełnie innym wymiarze.

Lista dostępnych filmów z opisami znajduje się tutaj.

OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY


27.11.2019 (ŚRODA)

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:40

ZBLIŻENIE NA EMIGRACJĘ - pokaz bezpłatny

Tematyka emigracyjna jest jedną z wiodących w światowym kinie krótkometrażowym. Niestety często wykorzystuje się ją instrumentalnie i bezrefleksyjnie. Cykl „Zbliżenie na emigrację” to wybór najciekawszych filmów poświęconych emigracji w różnych jej aspektach. W żadnym przypadku nie są to produkcje propagandowe. Założeniem kuratora pokazu jest zbudowanie za pomocą zestawienia filmów zróżnicowanego i zniuansowanego obrazu emigracji w różnych częściach świata, skupiającego uwagę na problemach jednostek, unikając jednocześnie krzywdzących uogólnień oraz przywracającego ludzki, a nie polityczny wymiar pojęciu emigracji.

Kurator pokazu: Maciej Misztal

Troska/Take Care, reż./dir. Itamar Giladi (USA) 2018, 25’

19-letni Gabriel pracuje jako parkingowy w luksusowej restauracji w Los Angeles. Jego nieubezpieczona matka potrzebuje pomocy. Chłopak postanawia posunąć się do ostateczności, by udowodnić, że jest w stanie się nią zająć. Półfinalista Student Academy Awards. Polska premiera.

Podpisałem petycję/I Signed the Petition, reż./dir. Mahdi Fleifel (Wielka Brytania/United Kingdom) 2018, 11’

Reżyser palestyńskiego pochodzenia podpisał petycję nawołującą do bojkotu koncertu zespołu Radiohead w Izraelu. Teraz dzwoni do przyjaciela i dzieli się z nim swoimi wątpliwościami. Film nagrodzony m.in. na IDFA.

Aleja Jaśminów/Jasmine Lane, reż./dir. Stéphane Ly-Cuong (Francja/France) 2018, 21’

Na początku lat 60. młoda Wietnamka Loan i jej mąż Pierre osiedlają się w Owernii, gdzie znajdują schronienie przed wojną. Kobieta wierzy, że sytuacja jest tymczasowa i wkrótce wróci do domu. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Abu Adnan, reż./dir. Sylvia Le Fanu (Dania/Denmark) 2017, 25’

Sayid, lekarz z Syrii, otrzymuje prawo stałego pobytu w Danii i wraz ze swoim synem Adnanem rozpoczyna życie na prowincji. Obaj będą musieli nie tylko nauczyć się nowego języka, ale też znaleźć swoje miejsce w lokalnej społeczności. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand.

Jeśli to nie jest miłość/If This Isn’t Love, reż./dir. Luiza Cocora (Kanada/Canada) 2018, 15’

W montrealskim parku para nowożeńców uwiecznia to, co powinno być jednym z najszczęśliwszych wspomnień: swój własny ślub. Film prezentowany m.in. na MFF w Toronto. Polska premiera.

18:50-20:15

MISTRZOWIE DOBRZE ZAKRĘCENI - bilet - 5 zł

Bomba zegarowa/Bomb of love, reż./dir. Erica Kwok Chung Yee (Hong Kong) 2018, 15’

Trójka ludzi mieszkających w tym samym mieszkaniu szuka sposobu na porozumienie się ze sobą. Europejska premiera.

Fotyzmy/Phosphenes, reż./dir. Franck Ravel (Belgia/Belgium) 2018, 9’

Irvin przypomina sobie te kilka grudniowych dni spędzonych z kuzynką Tess. Wspomnienia zamieniają się w hipnotyczny spacer po warstwach nieświadomości. Polska premiera.

Nie takie znowu ważne/Of Not Such Great Importance, reż./dir. Benjamin Deboosere (Belgia/Belgium) 2019, 20’

Davide przyjechał do Berlina, aby uciec od przygnębiającej sytuacji swojego ojczystego kraju, Włoch. Zajmuje się rozklejaniem plakatów i utknął w martwym punkcie. Wrócić do ojczyzny czy pozostać w Niemczech? Zamówić marinarę czy capricciosę? Światowa premiera.

Misja Jane Walk/Operation Jane Walk, reż./dir. Leonhard Müllner, Robin Klengel (Austria) 2018, 16’

Co by było, gdyby wykorzystać sieciową grę wideo do opowiedzenia o architekturze Nowego Jorku? Twórcy tego eksperymentu postanowili to sprawdzić… Film nagrodzony na Short Waves Festival.

Dream/Life, reż./dir./ David (DAVI.IN) Aufdembrinke (Niemcy/Germany) 2018, 22’

Nieszczęśliwy młody człowiek sprawdza, co się stanie, jeśli przyjmie, że wszystko jest możliwe i… sięga daleko poza granice swojej wyobraźni. Polska premiera.

 

20:25-21:55

OFFOWE SCIENCE FICTION - pokaz bezpłatny

Transfer kosmicznej energii/Cosmic Energy Transfer, reż./dir. Maciej Wiktor (Polska/Poland) 2019, 17’

Radek, ambitny trener motywacyjny, dąży do awansu. Pewność siebie traci po bójce w barze. Wówczas decyduje się na hakowanie umysłu, co daje nieoczekiwane rezultaty ...

Ostatni dzień/Last Day, reż./dir. Klaudija Matvejevaitė (Litwa/Lithuania) 2017, 23’

Jakbyś się czuł, gdybyś znał dokładną datę swojej śmierci? Nadszedł czas, w którym każdy człowiek może się o tym przekonać. Polska premiera.

Silver Appetite, reż./dir. Kuan Yuan Lai (Tajwan/Taiwan) 2018, 25’

W wyniku tajemniczej katastrofy Ziemia niemal uległa zniszczeniu. Planetę pokryło morze błyszczących kul. Ci, którzy przeżyli, rozpaczliwie szukają pożywienia. Czy dwóm kobietom uda się uratować siebie i planetę? Międzynarodowa premiera.

Aktualizacja/The Update, reż./dir. Mor Hanay (Izrael/Israel) 2018, 24’

Adam ma idealną dziewczynę, która została dla niego stworzona na zamówienie. Gdy Alex przechodzi coroczną aktualizację, chłopak spędza czas z inną kobietą. To skłania go do zakwestionowania wszystkiego, co uważał za idealne. Polska premiera.

SALA KINOWA

18:30-19:45

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU - bilet - 10 zł

Sieć/The Net, reż./dir. Alexandra Strelyanaya (Rosja/Russian Federation) 2017, 77’

Młody mężczyzna przybywa do rybackiej wioski nad brzegiem Morza Białego. Szuka dziewczyny, która wyjechała bez pożegnania. Jeden ze starszych mieszkańców wsi zostaje jego przewodnikiem. Wędrówka będzie tylko pozornie krótka i łatwa, gdyż starzec ma własne plany. Film prezentowany m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym i MFF w Moskwie.

 

ACK „CHATKA ŻAKA”

18:00-20:00

POLSKIE LEGENDY: KRZYSZTOF KOMEDA - pokaz bezpłatny

BENSHI

Głód/Hunger, reż./dir. Henning Carlsen (Norwegia, Dania, Szwecja/Norway, Denmark, Sweden) 1966, 112’

W 1890 biedny jak mysz kościelna młody poeta Pontus włóczy się po Oslo. Ponieważ nie ma pieniędzy na zapłacenie czynszu, właścicielka pensjonatu, w którym mieszka, wyrzuca go na bruk. Dręczony przez głód stopniowo traci zdolność odróżniania wyobraźni od rzeczywistości. Film nagrodzony m.in. Złotą Palmą na MFF w Cannes.

LUBELSKIE CENTRUM KONFERENCYJNE

14:00-16:00 ORAZ 18:00-20:00

KINO VR

Szukając przyszłości kina nie mogliśmy pominąć filmów VR. W ramach pokazów na specjalnych goglach możecie zapoznać się z wybranymi przykładami kina w zupełnie innym wymiarze.

Lista dostępnych filmów z opisami znajduje się tutaj

OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY


28.11.2019 (CZWARTEK)

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:40

NA PROGU DOROSŁOŚCI - pokaz bezpłatny

Etap wkraczania w dorosłość następuje, gdy młoda osoba styka się ze swoim pierwszym poważnym problemem. W tym bloku filmowym prezentujemy różne dylematy, z którymi musi się ona uporać. A kto może nam to przedstawić lepiej niż młodzi filmowcy?

Kurator pokazu: Marcin Kwaśniewski

Gdy Saturn powraca/When Saturn Returns, reż./dir. Mihai Bruma (Mołdawia/Moldova) 2018, 18’

Sklepikarz Radu przygotowuje się do wieczornego koncertu. Dostrzega kobietę, której nie widział 16 lat. Jego pierwszą miłość… Polska premiera.

Na granicy/On the Border, reż./dir. Wei Shujun (Chiny/China) 2018, 15’

Przygraniczna wioska. Młody Chińczyk o koreańskich korzeniach poszukuje ojca, by porozmawiać z nim o swoich planach na przyszłość. Film wyróżniony na FF w Cannes.

Zmierzając do domu/Homeward Bound, reż./dir. Tamar Goren (Izrael/Israel) 2018, 22’

17-letnia Noga próbuje poradzić sobie z rozwodem rodziców, co nie jest łatwe w małym mieszkaniu w Tel Awiwie, w gorące sierpniowe dni. Film prezentowany m.in. na FF w Jerozolimie. Polska premiera.

While/Podczas, reż./dir. Jakob Mørk (Dania/Denmark) 2019, 18’

Sofie wiedzie nudne życie. Porzuca uczelnię i tonie w rozpaczy. Czy odnajdzie swoją drogę? Polska premiera.

Do domu/Homeward, reż./dir. Itai Kirshner (Izrael/Israel) 2019, 23’

Ben to młody żołnierz, który dowiaduje się, że wkrótce zostanie ojcem. Po burzliwej kłótni jego dziewczyna wyrzuca go z samochodu. Chłopak ląduje na pustkowiu i próbuje wrócić do domu. Polska premiera.

18:50-20:50

MISTRZOWIE TEMATU CZ. 2 - bilet - 5 zł

1410, reż./dir. Damian Kocur (Polska/Poland) 2018, 28’

Rok 1410. Rycerz i jego giermek ruszają na pole jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Podróż jest okazją do rozmów na najważniejsze tematy. Film wyróżniony na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Piękny nieudacznik/Beautiful Loser, reż./dir. Maxime Roy (Francja/France) 2018, 25’

Michel kiedyś był punkiem i narkomanem. Teraz mieszka w suterenie, a całe dnie spędza w garażu ze swoim nastoletnim synem. Czy będzie w stanie zaopiekować się nowo narodzonym dzieckiem? Film prezentowany m.in. na MFFK Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Razem/Together, reż./dir. David Benedek (Słowacja/Slovakia) 2018, 20’

Michał, Simon i Robo wynajmują wspólnie mieszkanie w Bratysławie. Choć na pozór wszystko ich dzieli, z czasem zaczynają rozumieć, że łączy ich więcej, niż przypuszczali. Polska premiera.

San Miguel, reż./dir. Cris Gris (Meksyk/Mexico) 2018, 19’

Ana, pobożna 9-letnia dziewczynka, usiłuje doprowadzić do boskiej interwencji, która uleczy jej pogrążoną w żałobie matkę. Film prezentowany m.in. na FF w Atlancie.

Zdrajca Nibylandii/A Clown's Tale, reż./dir. Alexander Frank (Niemcy/Germany) 2018, 22’

Dwaj klauni przynoszą chwile radości i szczęścia mieszkańcom hospicjum dla dzieci. Gdy poznają Lenę, muszą dać najważniejszy pokaz w ich życiu, by spełnić jej ostatnie życzenie. Polska premiera.

 

21:00-22:10

ANIMOWANY ŚWIAT CZ. 2 - pokaz bezpłatny

Wspomnienia Alby/Alba's Memories, reż./dir. Andrea Martignoni, Maria Steinmetz (Niemcy/Germany) 2019, 6’

Wspomnienia Alby przenoszą nas do Włoch lat 50. oraz świata jej intymnych uczuć. Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy i Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Łowy/The Hunt, reż./dir. Mateusz Jarmulski (Polska/Poland) 2018, 9’

Chłopiec poluje na dźwięki – zawsze ma przy sobie magnetofon i czystą kasetę, by złapać na nią kolejne odgłosy do kolekcji. Tym razem chce zdobyć wyjątkowy okaz: szczekanie rozwścieczonego psa sąsiada. Film prezentowany m.in. na MFFA Animator w Poznaniu.

Miłość/Deep love, reż./dir. Mykyta Lyskov (Ukraina/Ukraine) 2018, 14’

Tytuł jest ironicznym podsumowaniem krytycznego spojrzenia autora na pełną absurdu rzeczywistość Ukrainy. Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy i Animafest w Zagrzebiu.

Jeleniopsy/Deerdogs, reż./dir. Nikoletta Veress (Węgry/Hungary) 2018, 4’

Jeleniopsy żyją w świecie, który ma swoje lustrzane odbicie. Film o balansie i reinkarnacji. Polska premiera.

Koszmar/Nightmare, reż./dir. Ana Maria Angel (Niemcy/Germany) 2018, 7’

Żuk miewa koszmary, które splatają się z dziwacznym światem insektów. Film prezentowany m.in. na FFA KLIK! w Amsterdamie.

Ukochany syn/Dear Son, reż./dir. Aagje Van Damme (Belgia/Belgium) 2018, 7’

Matka i syn pracują jako łowcy kretów. Seria nieprawdopodobnych wypadków prowadzi do śmierci matki, co z kolei zmusza syna do podjęcia pierwszych w życiu samodzielnych decyzji. Film prezentowany m.in. na MFF w Cannes i Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Przepływ/Passage, reż./dir. Anja Sidler (Szwajcaria/Switzerland) 2019, 7’

Kobieta i mężczyzna na chwilę opuszczają swoje środowisko, a wtedy ich ścieżki nieoczekiwanie się krzyżują.

Motyl i mysz/Butterfly & Mouse, reż./dir. Mira Yankova (Bułgaria/Bulgaria) 2019, 14’

Niektórzy skrywają w sobie lwa, inni królika, a inni mysz. Są też tacy, którzy nie odważyliby się stawić czoła swojemu wewnętrznemu duchowemu zwierzęciu. Polska premiera.

SALA KINOWA

16:00-18:00

POKAZ SPECJALNY: NIEZALEŻNI, ZAANGAŻOWANI - pokaz bezpłatny

Letnie popołudnie/One Summer Afternoon, reż./dir. Youssef Ouarrak (Polska/Poland) 2019, 78’

Laura kończy 25 lat. Z tej okazji gasi świeczki na torcie wśród najbliższych na cmentarzu, przy grobie zmarłego ojca. To taka mała, nietypowa tradycja. Tak samo jak rodzinna kolacja w domu jej matki Zuzanny, w której dziewczyna niechętnie bierze udział. Relacje między kobietami są napięte od kiedy Laura zamieszkała ze swoją dziewczyną Anielą. Gdy w trakcie kolacji po raz kolejny dochodzi do kłótni, Laura postanawia jak najszybciej wrócić do ukochanej i wspólnie z nią celebrować swoje święto. Nie ma pojęcia, że to jedno letnie popołudnie zmieni całe jej życie… Pierwszy polski film nakręcony w jednym ujęciu.

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

19:00-20:15

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU - bilet - 10 zł

Punk wiecznie żywy!/Punk Never Ends!, reż./dir. Juro Šlauka (Słowacja/Slovakia) 2019, 75’

Trzydziestoletni punk Kwičko mieszka w ruderze wraz z partnerką i dwuletnim synem. Jego alternatywny styl życia doprowadza w końcu do interwencji pomocy społecznej. W obawie przed utratą dziecka Kwičko wpada na pomysł, który ma wyciągnąć ich z trudnej sytuacji. Polska premiera. TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

 

20:30-22:00

POKAZ FINAŁOWY LUBLIN MEDIA WORKSHOPS - pokaz bezpłatny

Uczestnicy międzynarodowych warsztatów filmowych Lublin Media Workshops zaprezentują efekty swojej pracy i opowiedzą o swoich doświadczeniach.

ACK „CHATKA ŻAKA”

19:00-20:15

POLSKIE LEGENDY: KRZYSZTOF KOMEDA - pokaz bezpłatny

BENSHI

Komeda, Komeda, reż./dir. Natasza Ziółkowska-Kurczuk (Polska/Poland) 2012, 71’

Film przybliża postać jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych łącząc go z obrazem miasta, z którego pochodził artysta i które ukształtowało jego wrażliwość oraz muzyczną wyobraźnię. Kompozytora wspominają m.in.: Roman Polański, Andrzej Wajda, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Rosław Szaybo czy Michał Urbaniak. Film wzbogacają animacje Piotra Dumały, jak również współczesne interpretacje utworów Komedy w wykonaniu Leszka Możdżera. Film nagrodzony m.in. Polską Nagrodą Filmową Orzeł.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką – Nataszą Ziółkowską-Kurczuk.

LUBELSKIE CENTRUM KONFERENCYJNE

12:00-14:00 ORAZ 16:00-18:00

KINO VR

Szukając przyszłości kina nie mogliśmy pominąć filmów VR. W ramach pokazów na specjalnych goglach możecie zapoznać się z wybranymi przykładami kina w zupełnie innym wymiarze.

Lista dostępnych filmów z opisami znajduje się tutaj

OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY


29.11.2019 (PIĄTEK)

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:20

OSTROŻNIE: MŁODOŚĆ! - pokaz bezpłatny

Nie zmieniaj tematu/Don’t Change the Subject, reż./dir. Hubert Patynowski (Polska/Poland) 2019, 31’

Na osiedlu obowiązują trzy zasady. Pierwsza: nigdy nie oszukiwać ziomków. Druga: nie wyleszczać się i zawsze odpowiadać na atak. Trzecia i najważniejsza: nie donosić na psy. Zwycięzca konkursu filmów krótkometrażowych na FPFF w Gdyni.

Aurore, reż./dir. Mael Le Mée (Francja/France) 2017, 18’

Aurora, 16-letnia dziewczyna, odkrywa w sobie wyjątkową umiejętność... Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera? TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

Widowisko/The Spectacle, reż./dir. Ivo Neefjes (Belgia/Belgium) 2018, 15’

Dwie nastolatki urządzają imprezę, na której znęcają się nad bezbronną kobietą. Wszystko relacjonują za pomocą smartfonów na portalu społecznościowym. Film oparty na faktach. Polska premiera. TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

Ad Revidendum, reż./dir. Matúš Ryšan (Słowacja/Slovakia) 2018, 12’

Koledzy wyprowadzają Jankę z równowagi w ostatni dzień roku szkolnego. W odwecie atakuje jednego z nich. Przerażona barykaduje się w klasie i szuka wyjścia z beznadziejnej sytuacji. Polska premiera.

18:30-20:20

MISTRZOWIE OBSERWACJI - bilet - 5 zł

Krzyżoki/Horse Riders, reż./dir. Anna Gawlita (Polska/Poland) 2018, 19’

W Niedzielę Wielkanocną trzydziestu gospodarzy objeżdża konno granice pól wokół śląskiej wsi. Podczas trasy modlą się, śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Sacrum i profanum. Film nagrodzony m.in. na MFF Camerimage i MFFD w Jihlavie.

Moja kuzynka Tami/My Cousin Tami, reż./dir. Tomer Asayag (Izrael/Israel) 2017, 25’

Historia młodej dziewczyny zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków, udokumentowana przez jej kuzynkę, która próbuje jej pomóc. Film prezentowany m.in. na FF w Jerozolimie.

Więzień społeczeństwa/Prisoner of Society, reż./dir. Rati Tsiteladze (Gruzja/Georgia) 2018, 16’

Adelina przez 10 lat była odcięta od świata. Teraz konfrontuje się ze swoimi rodzicami. Film nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

Nyktofobia/Nyctophobia, reż./dir. Jean-François Boisvenue (Kanada/Canada) 2018, 9’

Intymna opowieść reżysera o lękach z dzieciństwa i historii chorób psychicznych. Polska premiera.

Mieszkańcy bezdroży/People of the Wasteland, reż./dir. Heba Khaled (Syria/Syrian Arab Republic) 2018, 21’

Dokumentalny zapis starć syryjskich bojowników zarejestrowany kamerą przymocowaną do hełmów żołnierzy. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym. UWAGA: FILM ZAWIERA DRASTYCZNE SCENY. TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

Odprawa/The Briefing, reż./dir. Filip Drzewiecki (Polska/Poland) 2018, 19’

Podczas letniego obozu grupa studentów medycyny dostaje pod opiekę pierwszych pacjentów. Młodzi adepci będą musieli w krótkim czasie dorosnąć do bycia lekarzem i zmierzyć się ze swoim powołaniem. Film nagrodzony na KFDF „Młodzi i film” w Koszalinie.

 

20:40-22:15

ŚWIAT KOBIET - pokaz bezpłatny

Na południe/Goin South, reż./dir. Mohammed Alhamoud (Arabia Saudyjska/Saudi Arabia) 2019, 14’

Nowożeńcy po raz pierwszy odwiedzają rodzinne strony pana młodego, małą wioskę na południu Arabii Saudyjskiej. Pannie młodej bardzo zależy na aprobacie teściów. Ich małżeństwo zostaje poddane pierwszej próbie. Polska premiera.

Al Imam, reż./dir. Omar Al Dakheel (USA) 2017, 19’

Ani Zonneveld stoi na stanowisku, że kobieta może być muzułmańską przywódczynią duchową, a Koran jest postępowym tekstem. Czy rzeczywiście tak jest?

Ruth, reż./dir. Jonathan Choo (Wielka Brytania/United Kingdom) 2019, 19’

Podczas, gdy jej męża pochłania najnowszą obsesja, Ruth skupia całą swoją energię na rodzinnym biznesie – pensjonacie przy plaży. Kiedy jej plany urodzinowe biorą w łeb, Ruth musi wreszcie stawić czoła swojemu nieszczęściu. Polska premiera.

Nie masz dystansu/You are overreacting, reż./dir. Karina Paciorkowska (Polska/Poland) 2018, 4’

Film o kobietach inspirowany życiem codziennym i wypowiedziami osób publicznych w mediach. Film wyróżniony m.in. na MFFDiA DOK w Lipsku i MFFA Animator.

Dowód/Proof, reż./dir. Nishtha Jain, Deepti Gupta (USA) 2019, 21’

Amandeep jest ginekologiem w państwowym szpitalu. Kiedy na oddział zostaje przywieziona ofiara gwałtu, lekarz zderza się w brutalną rzeczywistością hinduskiej służby zdrowia. Polska premiera.

Dzień matki/Mother's Day, reż./dir. Dorka Vermes (Węgry/Hungary) 2018, 15’

Juli i Réka rozpocząją nowy etap swojego związku. Chcą to ogłosić matce Juli, Mari, więc zapraszają ją na kolację. To nie będzie łatwa rozmowa… Polska premiera.

SALA KINOWA

19:00-20:35

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU - bilet - 10 zł

7 miliardów lat przed końcem świata/7 Billion Years Before the End of the World, reż./dir. Jānis Ābele (Łotwa, Francja/Latvia, France) 2018, 80’

Dwoje Łotyszy poznaje się we Francji. On studiuje renowację dzieł sztuki, ona jest fryzjerką do złudzenia przypominającą chłopakowi wizerunek z jednego z odnowionych przez niego dzieł… Nagroda Publiczności na MFF w Rydze. Międzynarodowa premiera.

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Jānisem Ābelem i producentką Ingą Jerzjukovą.

 

LUBELSKIE CENTRUM KONFERENCYJNE

12:00-14:00 ORAZ 16:00-18:00

KINO VR

Szukając przyszłości kina nie mogliśmy pominąć filmów VR. W ramach pokazów na specjalnych goglach możecie zapoznać się z wybranymi przykładami kina w zupełnie innym wymiarze.

Lista dostępnych filmów z opisami znajduje się tutaj

OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY

15:00-16:30

LUBLIN MEDIA MEETINGS 2019

DYSKUSJA PANELOWA NT. „FESTIWALE FILMOWE: JAK MOŻEMY WSPÓŁPRACOWAĆ?”

Z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej do Lublina przyjadą organizatorzy festiwali filmowych, którzy chcą rozmawiać o możliwościach współpracy pomiędzy ich wydarzeniami, zarówno już rozwijanymi, jak i potencjalnymi. W panelu wezmą udział przedstawiciele MFFA Animocje, Fonomo FMF, Go Short ISFF, LFF, FF Opolskie Lamy, Short Waves Festival, ŚFF Spektrum oraz Unia Film Festival.

Wstęp wolny. Wydarzenie tłumaczone na język angielski.

16:30-18:00

LUBLIN MEDIA MEETINGS 2019

SPEED MATCHING - wstęp wolny

Spotkania przedstawicieli branży filmowej w formule Speed Matching. Będzie to okazja do skonsultowania swoich projektów z selekcjonerami międzynarodowych konkursów, poznania charakterystyk poszczególnych wydarzeń oraz nawiązywania kontaktów z innymi filmowcami.

W piątkowy wieczór nasz klub wypełni się dźwiękami Południowej Ameryki! Wpadnijcie i rozgrzejcie nasz parkiet do czerwoności. Nie może was u nas zabraknąć!

 


30.11.2019 (SOBOTA)

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:30

NIETYPOWE PARY - pokaz bezpłatny

Trzecie drzwi na lewo/Third Door to the Left, reż./dir. Nikita Grushin, Nina Volova (Rosja/Russian Federation) 2019, 12’

Ona jest młoda i zaangażowana w pracę. On stracił już entuzjazm. Oboje pracują w domu opieki. Pewnego dnia ona odkrywa jego tajemnicę. Polska premiera.

She’s young and hard-working. He has already lost his enthusiasm. They both work in a nursing home. One day she discovers his secret. Polish premiere.

Wakacje/It's summer, reż./dir. Filip Bojarski (Polska/Poland) 2018, 16’

Zakończenie roku szkolnego. 40-letnia nauczycielka Ewa zabiera swojego rozczarowanego życiem męża na spontaniczną wycieczkę rowerową nad pobliską rzekę. Tam czeka na nią pewna niespodzianka… Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

The end of the school year.. The 40-year-old teacher, Ewa, takes her disappointed husband on a spontaneous bike trip to the nearby river. The surprise awaits her... Film presented at Krakow Film Festival.

Nieskończoność, która trwa/Infinite While It Lasts, reż./dir. Akira Kamiki (Brazylia/Brasil) 2019, 19’

Danny i Seiji poznają się na domówce. Od razu rodzi się między nimi uczucie. Czy różnice nie staną im na drodze do szczęścia? Polska premiera.

Danny and Seiji meet at a party. They fall in love instantly. Will some differences get in the way of their happiness? Polish premiere.

Spotkanie na orbicie Księżyca/Lunar-Orbit Rendezvous, reż./dir. Mélanie Charbonneau (Kanada/Canada) 2018, 15’

Mężczyzna przebrany za astronautkę i kobieta przebrana za tampon wyruszają razem w podróż na Księżyc. Film prezentowany m.in. na MFF w Locarno.

A woman-tampon joins a man-astronaut on a road trip to the moon. Film presented at Locarno IFF.

Ato San Nen, reż./dir. Pedro Collantes (Hiszpania/Spain) 2017, 26’

W drzwiach domu Marisy staje Hiroshi, Japończyk, który przyjechał do jej syna w odwiedziny. Chłopaka nie ma w domu, więc matka postanawia ugościć turystę. On nie zna hiszpańskiego, a ona japońskiego… Film wyróżniony na MFFK Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Marisa receives an unexpected visit from Hiroshi, a Japanese friend of her son. The boy is not home, but his mother decides to take in the tourist, despite the fact that she does not know Japanese, and he does not know Spanish. Film awarded at Clermont-Ferrand ISFF. Polish premiere.

19:30-21:00

GALA WRĘCZENIA ZŁOTYCH MRÓWKOJADÓW

Po raz 13 autorom najlepszych filmów Lubelskiego Festiwalu Filmowego zostaną przyznane statuetki Złotego Mrówkojada. Na najbardziej szalonej gali wręczenia nagród filmowych poznacie laureatów tegorocznej edycji LFF, dowiecie się, kto otrzymał Nagrodę Publiczności. Przygotujcie się na głośne wybuchy śmiechu, momenty wzruszenia i liczne zaskoczenia. Wydarzenie w języku polskim i angielskim.

SALA KINOWA

15:00-16:45

POKAZ SPECJALNY

Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego/Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski, reż./dir. Irek Dobrowolski (Polska, USA/Poland, USA) 2018, 105’

Historia Stanisława Szukalskiego – ekscentrycznego polskiego rzeźbiarza i samozwańczego geniusza. Mógł zostać legendą, jednak przeszkodziła mu w tym II wojna światowa, a jego dzieła zostały ponownie odkryte dopiero pod koniec jego życia. To artysta prawdziwie wybitny, a zatem dlaczego tak niewiele o nim wiemy?

Pokaz z udziałem autorów. Wstęp tylko z zaproszeniami.

17:00-18:00

LUBLIN MEDIA MEETINGS 2019:

MIĘDZYNARODOWE KOPRODUKCJE FILMOWE NA PRZYKŁADZIE „WALKI…” I OBECNYCH PRODUKCJI FILM STREET POLAND

Anna i Irek Dobrowolscy z Film Street Poland opowiedzą o swojej współpracy z platformą Neflix przy produkcji dokumentu „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”, jak również o rozwijanym przez nich projekcie pełnometrażowej fabularnej koprodukcji z USA „Portrecista”. Goście ujawnią również plany kolejnej produkcji, która ma być realizowana w naszym regionie i samym Lublinie.

Wstęp wolny. Spotkanie w języku polskim.

 
 
 
 
Programy archiwalnych edycji festiwalu można znaleźć w zakładce archiwum