ZOOM NA MIGRACJE

„Zoom na migracje” to wybór najciekawszych filmów poświęconych tematyce migracyjnej. W żadnym przypadku nie są to produkcje propagandowe. Założeniem kuratora pokazu jest zbudowanie za pomocą zestawienia filmów zróżnicowanego i zniuansowanego obrazu migracji w różnych częściach świata, skupiającego uwagę na problemach jednostek, unikając jednocześnie krzywdzących uogólnień oraz przywracającego ludzki, a nie polityczny wymiar temu pojęciu. Choć w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę dramaty fikcyjnych postaci z filmów wyprodukowanych na drugim końcu Europy mogą się wydawać polskiej widowni odległe, być może teraz szczególnie warto, podobnie jak twórcy i twórczynie tych produkcji, próbować spojrzeć na świat z perspektywy osób, które opuściły swój dom z nadzieją na lepsze życie.
Kurator pokazu Maciek Misztal

 

Odejście, reż. Said Hamich (Francja) 2020, 25’, 15+
Maroko, 2004. 11-letni Adil spędza beztroskie wakacje. Sielankę burzy nieoczekiwana wizyta ojca i starszego brata, którzy za kilka dni wracają do Francji. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand i MFF Go Short.

 

Stróż i duch, reż. Christian Filippi (Francja) 2021, 15’, 13+
Claudio rozpoczyna pracę stróża na cmentarzu. Jego poprzednik ostrzega go, że miejsce jest nawiedzone przez duchy. Claudio początkowo nie bierze ostrzeżenia na poważnie. Do momentu, gdy słyszy dziwne dźwięki… Polska premiera.

 

Za zamkniętymi drzwiami, reż. Latifa Saïd (Francja) 2021, 22’, 16+
Nadia uczy francuskiego chińskie prostytutki w paryskiej dzielnicy robotniczej Belleville. Stara się pomóc jednej ze swoich uczennic, Mei, która oszczędza pieniądze, by sprowadzić syna do Francji. Nauczycielka nie dostrzega, że zaniedbuje relacje z własnym dzieckiem. Polska premiera.

 

Bez kraju, reż. Verónica Mey (Hiszpania) 2022, 18’, 13+
Amal i Armando spotykają się potajemnie na dachu swojego bloku. Chociaż pochodzą z bardzo różnych i skonfliktowanych światów, odkryją, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż się spodziewali. Polska premiera.

 

Swobodny przepływ, reż. Sâm Mirhosseini (Francja) 2020, 26’, 15+
Zak pracuje jako nurek głębinowy w doku Dunkierki. Przybył z Iranu do Francji 10 lat temu i nie chce angażować się w pomoc migrantom, których celem jest ucieczka do Anglii. Czy spotkanie z jego rodakiem Keivanem skłoni go do zmiany podejścia? Polska premiera.

Data

lis 23 2022
Expired!

Czas

17:00 - 18:50

Koszt

Darmowy

Lokalizacja

Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12