KULTUROWE KONTEKSTY

Cykl Kulturowe konteksty jest propozycją autorską, pomysłem na pokaz filmów opisujących pewien klimat kulturowy i społeczny charakterystyczny dla określonych części świata. Filmy Kulturowych kontekstów są specyficzną dla danej kinematografii reakcją na te zjawiska, pozwalającą spojrzeć na sprawy ludzi z innych kręgów kulturowych ich oczami, a nie poprzez filtr kultury Zachodu.
kurator pokazu: Andrzej Rusin

 

Sierpniowe niebo, reż. Jasmin Tenucci (Brazylia) 2021, 16’, 15+
Brazylia w czasie wielkich przemian społecznych i mentalnych. Atmosferę niepewności wzmagają informacje o wielkich pożarach amazońskiej puszczy. Ciężarna Lucia musi się jednak zmierzyć z innymi problemami w jej najbliższym otoczeniu. Film prezentowany m.in. na MFF w Cannes.

 

Bez wyjścia, reż. Haniye Bahrami (Iran) 2021, 14’, 15+
Owdowiała matka dwójki dzieci, wbrew zwyczajom panującym w jej wiosce, chce zabrać syna do stomatologa. Ta decyzja narazi ją na gwałtowną reakcję lokalnej społeczności. Czy będzie w stanie zadbać o dobro swoich dzieci? Polska premiera.

 

Coraz dalej, reż. Polen Ly (Kambodża) 2022, 24’, 15+
Rodzeństwo pochodzące z rdzennego ludu Bunong spędza ostatni dzień w domu przed przeprowadzką do stolicy Kambodży. Podczas gdy brat jest podekscytowany perspektywą lepszego życia, siostra odczuwa pragnienie powrotu do nieistniejącej wioski, która została zniszczona przez budowę pobliskiej tamy. Film prezentowany m.in. na Berlinale. Polska premiera.

 

Pokój pełen gości, reż. Emad Gharahi (Iran) 2021, 16’, 15+
Plejada typów ludzkich z ich sprawami przed obiektywem fotografa robiącego zdjęcia do dowodów osobistych. Czy to jednak wszystko w tej opowieści?

 

Trąby niebiańskie, reż. Rakan Mayasi (Francja) 2021, 15’, 15+
Boushra jest syryjską uchodźczynią zbierającą ziemniaki na plantacji w Libanie. Gdy pewnego dnia wraca po ciężkiej pracy do rodzinnego obozu dla uchodźców, dowiaduje się, że dziś jej dzieciństwo dobiega końca. Film nagrodzony na MFFK w Rio de Janeiro i wyróżniony na MFF w Toronto.

 

Projektor, reż. Hasan Najmabadi (Iran) 2021, 17’, 14+
Sześciu nastoletnich chłopców mieszkających z dala od cywilizacji ciężko pracuje, żeby zebrać pieniądze na wypożyczenie ulubionych filmów od obwoźnego handlarza. Polska premiera.
Po seansie zapraszamy na rozmowę z kuratorem pokazu.

Data

lis 23 2022
Expired!

Czas

19:00 - 20:45

Koszt

Darmowy

Lokalizacja

Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12