KULTUROWE KONTEKSTY

Cykl Kulturowe konteksty jest propozycją autorską, pomysłem na pokaz filmów opisujących pewien klimat kulturowy i społeczny a także zjawiska charakterystyczne dla określonych części świata. Filmy Kulturowych Kontekstów są reakcją danej kinematografii na te zjawiska, pozwalającą spojrzeć na sprawy ludzi z innych kręgów kulturowych ich oczami, a nie tylko poprzez filtr kultury Zachodu.

 

Kurator pokazu: Andrzej Rusin

 

Fatih Zdobywca, reż. Onur Yagiz (Turcja) 2023, 16’, 16+
Zbliża się tureckie wesele w Espace Venise. Jeden z gości, 21-letni Fatih, chce się ożenić. Jego wybranką jest Ipek, siostra Recepa. Problem w tym, że ani ona, ani jej brat o tym nie wiedzą. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont Ferrand. Polska premiera.

 

Pokrótce, reż. Henya Brodbeker, Esti Grinberg, Lea Unger, Elinora Schwartz (Izrael) 2022, 20’, 15+
Cztery ultraortodoksyjne Żydówki tworzą cztery krótkie filmy odnoszące się do ich własnych religijnych kobiecych światów: niepełnosprawności w ultraortodoksyjnym społeczeństwie, dawstwa organów dla nie-Żyda, rodzinnej dyskusji o samobójstwie i przemocy domowej. Polska premiera.

 

Drzewa pamięci, reż. Theo Vincent (Francja) 2023, 20’, 15+
Zwłoki młodego senegalskiego imigranta zostają odnalezione w ruinach budynku wystawy kolonialnej stojącym w lasku Vincennes. Moussa ma tylko jeden cel: zachować pamięć o zmarłym przyjacielu. Polska premiera.

 

Dym w oczy, reż. Alvin Lee (Singapur) 2023, 19’, 15+
W wyniku pomyłki do trumny przeznaczonej dla szanowanego biznesmena trafia ciało nikomu nieznanego pensjonariusza domu opieki. Właściciel zakładu pogrzebowego wpada na pomysł rozwiązania kłopotliwej sytuacji. Film prezentowany m.in. na MFF w Busan. Polska premiera.

 

Trzynastka, reż. Samad Alizadeh (Iran) 2023, 10’, 13+
Helia kończy 13 lat. Jej rodzina zabrania jej od tej pory jazdy na ukochanym rowerze. Dziewczyna nie zamierza się jednak podporządkować. Film prezentowany na FF Giffoni. Polska premiera.

Data

lis 21 2023
Expired!

Czas

19:30 - 21:00

Koszt

Darmowy

Lokalizacja

Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12