HISTORIA W KINIE/HISTORIA KINA: WALERIAN BOROWCZYK

W 2023 roku Walerian Borowczyk obchodziłby 100 urodziny. Uchodzi za kontrowersyjnego twórcę, ale biorąc pod uwagę jego wszechstronność, próby zaszufladkowania wydają się bezcelowe. Chcemy przybliżyć go lubelskiej publiczności jako autora totalnego, bezkompromisowego artystę, który ma swoim bogatym dorobku wiele dzieł zasługujących na uznanie.

 

BYŁ SOBIE RAZ… SŁÓW KILKA O TWÓRCZOŚCI WALERIANA BOROWCZYKA

 

Przez świat uznawany za jednego z “gigantów kina”. W swojej ojczyźnie – Polsce – posiadający status persona non grata. Artysta plastyk, który zrealizowanymi wspólnie z Janem Lenicą w II poł. l. 50. filmami dokonał istnego przewrotu w postrzeganiu filmu animowanego. Artysta totalny, który w swojej bogatej twórczości filmowej, wyszedł od animacji, by dojść do filmu aktorskiego, balansując między surrealistycznym kinem absurdu, a artystycznym kinem erotycznym. O twórczości Waleriana Borowczyka opowie Piotr Kardas.

 

Piotr Kardas – absolwent filmoznawstwa i nowych mediów na Uniwersytecie Łódzki. Pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA, Rising of Lusitania – AnimaDoc Film Festival, a także projektów: Animation Across Borders i O!PLA ON POLAND (O!PLA ACROSS THE BORDERS). Inicjator i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Animacji CRAFT w Yogyakarcie. Koordynator polskiej edycji StopTrik International Film Festival. Kurator i juror na festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą. Stale współpracuje z festiwalami i instytucjami kultury na całym świecie.

 

Wykład w języku polskim

Data

lis 23 2023
Expired!

Czas

10:00 - 11:30

Koszt

Darmowy

Lokalizacja

Kino CK, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12