HISTORIA W KINIE/HISTORIA KINA: MAREK HŁASKO – Baza ludzi umarłych

HISTORIA W KINIE/HISTORIA KINA: MAREK HŁASKO – Baza ludzi umarłych

HISTORIA W KINIE/HISTORIA KINA: MAREK HŁASKO
W 2024 roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Debiutował w 1954 roku opowiadaniem „Baza Sokołowska”, a uznanie zdobył tomem opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”. Zarówno w tym zbiorze, jak i w następnych utworach ukazywał niełatwą codzienność zwykłych ludzi. Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.

 

Marek Hłasko silnie zaznaczył swoją obecność w polskiej kinematografii. Jego opowiadania zawsze były chętnie ekranizowane jako etiudy studenckie. Opowiada również za scenariusze do ważnych filmów. Podczas festiwalu chcemy przybliżyć zarówno jego twórczość, jak i pasjonujący życiorys.

 

Baza ludzi umarłych, reż. Czesław Petelski (Polska) 1958, 104’, 15+
Stefan Zabawa zostaje zesłany do „Bazy ludzi umarłych”, jednostki niemalże odciętej od świata, zajmującej się transportem drzewa. Składa się ona z kryminalistów, którzy pracując w niebezpiecznych warunkach, chcą uniknąć wyroku. Zabawa zaczyna pracę z trudną grupą pracowników, wśród których każdy nierozważny gest, może wywołać konflikt. Film jest adaptacją jednej z najsłynniejszych książek autorstwa Marka Hłaski – „Następny do raju”.
Film w polskiej wersji językowej
Projekcja zostanie poprzedzona prelekcją Piotra Kotowskiego. 
  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

Data

lis 24 2024

Czas

17:00 - 18:45

Koszt

Darmowy

Lokalizacja

Kino CK, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12
Kategoria