HISTORIA W KINIE/HISTORIA KINA – KONIEC NOCY

HISTORIA W KINIE/HISTORIA KINA – KONIEC NOCY

W 2024 roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Debiutował w 1954 roku opowiadaniem „Baza Sokołowska”, a uznanie zdobył tomem opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”. Zarówno w tym zbiorze, jak i w następnych utworach ukazywał niełatwą codzienność zwykłych ludzi. Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.
Marek Hłasko silnie zaznaczył swoją obecność w polskiej kinematografii. Jego opowiadania zawsze były chętnie ekranizowane jako etiudy studenckie. Opowiada również za scenariusze do ważnych filmów. Podczas festiwalu chcemy przybliżyć zarówno jego twórczość, jak i pasjonujący życiorys.
Koniec nocy, reż. Julian Dziedzina, Paweł Komorowski, Walentyna Uszycka (Polska) 1956, 90’, 15+
Film dyplomowy absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Opowiada o grupie młodych ludzi pochodzących z marginesu społecznego, z rozbitych rodzin, żyjących bez celu i obowiązków – od imprezy do imprezy. Właśnie jedna z takich suto zakrapianych imprez kończy się fatalnie. Pijani chłopcy, zabawiając się w strzelnicy, ranią jej właściciela i uciekają taksówką, z której wyrzucają kierowcę. Tytułowy koniec nocy zastaje całą grupę w areszcie. Na planie „Końca nocy” swe pierwsze kroki w przemyśle filmowym stawiali Zbigniew Cybulski i Roman Polański.
Film w polskiej wersji językowej
Projekcja zostanie poprzedzona prelekcją Piotra Kotowskiego.

Data

lis 29 2024
Expired!

Czas

17:00 - 18:30

Koszt

Darmowy

Lokalizacja

Kino CK, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12