FOKUS: TEMAT CZ. 3

Fokus: Temat to konkurs, w którym zwracamy szczególną uwagę na treść filmu i sposób, w jaki autorki i autorzy opowiadają o wybranych przez siebie problemach. Kino krótkometrażowe bardzo szybko odpowiada na aktualne trendy i zjawiska, często wytycza nowe szlaki dla dłuższych form. W konkursowych filmach odnaleźć można wiele tematów, które wywołują zarówno lokalne, jak i ogólnoświatowe dyskusje. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas produkcje pozwalają lepiej zrozumieć różne punkty widzenia na skomplikowaną rzeczywistość.
Rajski ptak, reż. Mareike Engelhardt (Francja) 2020, 22’, 15+

Nadia, 16-letnia Francuzka, po raz ostatni budzi się w swoim domu. Dziś porzuci dotychczasowe życie, by realizować marzenie. Ten dzień będzie wyścigiem z czasem i przeznaczeniem. Film prezentowany m.in. na MFFK w Palm Springs. Polska premiera.

Lipiec 96’, reż. Michele Jacob (Belgia) 2020, 25’, 16+

Lipiec 1996, plaża, morze, słońce. 10-letnia Sophie spędza wakacje z matką i kuzynką Laurence. Sophie chce się bawić, ale Laurence czuje się już dorosła. Ich wspólne wakacje będą wyjątkowe. Film prezentowany m.in. na MFF w Moskwie. Polska premiera.

 

Empiryk, reż. Ioana Țurcan (Rumunia) 2021, 15’, 16+

Komunistyczna Rumunia. 20-letnia Aleksandra mieszka z mamą i niepełnosprawnym bratem, pracuje w fabryce włókienniczej. Ze względu na dekret antyaborcyjny kobiety przechodzą comiesięczne badania ginekologiczne. Aleksandra będzie zmuszona do podjęcia drastycznej decyzji.

Dopóki jeszcze żyjemy, reż. Joanne Rakotoarisoa (Francja) 2020, 30’, 16+

Grupka młodych Ukraińców spędza ostatnią wspólną noc, dzieląc się marzeniami o przyszłość. Jeden z nich musi podjąć ważną decyzję przed wschodem słońca: zgłosić się do wojskowej komendy uzupełnień czy uciekać z kraju? Film nagrodzony na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Data

lis 26 2021
Expired!

Czas

18:00 - 19:30