FOKUS: TEMAT CZ. 3

Fokus: Temat to konkurs, w którym zwracamy szczególną uwagę na treść filmu i sposób, w jaki autorki i autorzy opowiadają o wybranych przez siebie problemach. Kino krótkometrażowe bardzo szybko odpowiada na aktualne trendy i zjawiska, często wytycza nowe szlaki dla dłuższych form. W konkursowych filmach odnaleźć można wiele tematów, które wywołują zarówno lokalne, jak i ogólnoświatowe dyskusje. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas produkcje pozwalają lepiej zrozumieć różne punkty widzenia na skomplikowaną rzeczywistość.

 

Poza grą, reż. Valérie Leroy (Francja) 2023, 27’, 15+
Marjorie jest lekarką drugoligowej męskiej drużyny piłkarskiej. Nachodzi mecz, który może zapewnić ekipie awans do wyższej ligi. Trener, wbrew sugestii Marjorie, każe grać kontuzjowanemu piłkarzowi. Lekarka staje przed wyborem między lojalnością wobec drużyny a etyką zawodową. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

 

Płot, reż. Tomasz Wolski (Polska) 2022, 19’, 15+
Dwóch mężczyzn wprowadza się do stadniny koni odziedziczonej po zmarłym ojcu jednego z nich. Leszek boi się koni, Mikołaj boi się wszystkiego i obsesyjnie naprawia zepsute ogrodzenie gospodarstwa. Film nagrodzony na MFF Febiofest w Bratysławie.

 

Wielki wybuch, reż. Carlos Segundo (Brazylia) 2022, 14’, 15+
Chico naprawia piece w Uberlandii w Brazylii. W tej pracy pomaga mu niski wzrost, który jednocześnie czyni z niego odmieńca. Mężczyzna zaczyna się buntować przeciwko systemowi społecznemu. Film nagrodzony m.in. na MFF w Locarno. Polska premiera.

 

Ruthless, reż. Matthew McGuigan (Irlandia) 2021, 13’, 13+
Belfast, początek lat 70. XX wieku. Brytyjscy żołnierze patrolują ulice, a jedynym zmartwieniem 10-letniego PJ-a jest zdobycie pieniędzy na nową płytę jego ulubionego zespołu T. Rex. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Data

lis 24 2023
Expired!

Czas

17:30 - 18:45

Koszt

10.00 PLN

Więcej informacji

Kup bilet

Lokalizacja

Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12
Kup bilet