FOKUS: TEMAT CZ. 2

Fokus: Temat to konkurs, w którym zwracamy szczególną uwagę na treść filmu i sposób, w jaki autorki i autorzy opowiadają o wybranych przez siebie problemach. Kino krótkometrażowe bardzo szybko odpowiada na aktualne trendy i zjawiska, często wytycza nowe szlaki dla dłuższych form. W konkursowych filmach odnaleźć można wiele tematów, które wywołują zarówno lokalne, jak i ogólnoświatowe dyskusje. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas produkcje pozwalają lepiej zrozumieć różne punkty widzenia na skomplikowaną rzeczywistość.
Henna Party, reż. Morad Mostafa (Egipt) 2020, 23’, 16+

Halima, sudańska malarka henną, w towarzystwie córki, Ward, udaje się do Basmy, młodej egipskiej narzeczonej, by przygotować ją do ślubu. Początkowo miłe spotkanie z czasem staje się pełne napięcia. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand.

Śpiochy, reż. Kateřina Hroníková (Słowacja) 2021, 28’, 15+

Libuše i Jaromír są razem od dawna. Ona poświęca się pracom domowym i kolekcjonowaniu peruk, on nie widzi świata poza swoimi krasnalami ogrodowymi. Trudno powiedzieć, kto pierwszy stracił zainteresowanie drugim. Czy pakiet motywacyjny firmy Słońce pomoże im odbudować małżeńskie więzi? Film prezentowany m.in. na MFF w Karlowych Warach.

Czysta karta, reż. Moly Kane (Francja) 2020, 20’, 18+

Jutro ślub Zuzanny. Zostało jej niewiele czasu, by wymazać przeszłość. Od teraz liczy się każda minuta. Film prezentowany m.in. na MFF w Toronto. Polska premiera.

 

Białe oko, reż. Tomer Shushan (Izrael) 2019, 20’, 15+

Mężczyzna znajduje skradziony rower, który teraz należy do nieznajomego. Próbując odzyskać swoją własność, stara się pozostać człowiekiem. Film nominowany do Oscara.

Data

lis 25 2021
Expired!

Czas

18:00 - 19:30