FOKUS: TEMAT CZ. 1

Fokus: Temat to konkurs, w którym zwracamy szczególną uwagę na treść filmu i sposób, w jaki autorki i autorzy opowiadają o wybranych przez siebie problemach. Kino krótkometrażowe bardzo szybko odpowiada na aktualne trendy i zjawiska, często wytycza nowe szlaki dla dłuższych form. W konkursowych filmach odnaleźć można wiele tematów, które wywołują zarówno lokalne, jak i ogólnoświatowe dyskusje. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas produkcje pozwalają lepiej zrozumieć różne punkty widzenia na skomplikowaną rzeczywistość.

 

Przed ekranem, reż. Semih Korhan Güner (Niemcy) 2021, 26’, 15+
Srebrny ekran jest oknem na świat, ale podgląd z kamer monitoringu to właściwie kino. Jannik jest kinooperatorem. Podczas swoich zmian używa monitoringu, żeby mieć oko na widzów. Ale tak naprawdę wolałby zobaczyć siebie na dużym ekranie. Polska premiera.

 

Niewolnik, reż. Grzegorz Piekarski (Polska) 2021, 30’, 16+
Nikodem odbywa wyrok w ramach nowego programu penitencjarnego, polegającego na pracy w domu Mai i Łukasza, którzy mają nad nim pełną władzę. Pozytywne rozpatrzenie apelacji i odzyskanie wolności przez Nikodema zaskakuje domowników. Chociaż mogliby się rozejść i nigdy więcej nie spotkać, pozostają razem na jeszcze jeden dzień. Film prezentowany m.in. na MFF Energa Camerimage.

 

Konik morski, reż. Natalie Bruijns (Niderlandy) 2020, 21’, 18+
Dana jest dojrzałą kobietą, która chce poddać się aborcji. W klinice obserwuje osoby, które przybyły tu z różnych powodów i mają różne podejście do zabiegu. Im bardziej zbliża się jej kolej, tym bardziej zastanawia się nad decyzją. Polska premiera.

 

Ostatni dzień patriarchatu, reż. Olmo Omerzu (Czechy) 2021, 16’, 16+
Wnuk przedstawia swoją dziewczynę leżącemu na łożu śmierci dziadkowi. Starszy mężczyzna prosi o chwilę rozmowy sam na sam z kobietą. Film nagrodzony na MFF w Ljubljanie.
Teatrzyk/Little Theatre, reż. Kacper Gajewski (Polska) 2022, 21’, 16+
Dzień z życia dwóch aktorów z teatrzyku objazdowego. Pozornie przyjemna praca okazuje się pełnym wyzwań poligonem kreatywności i nierówną walką z czasem.

 

Teatrzyk, reż. Kacper Gajewski (Polska) 2022, 21’, 16+
Dzień z życia dwóch aktorów z teatrzyku objazdowego. Pozornie przyjemna praca okazuje się pełnym wyzwań poligonem kreatywności i nierówną walką z czasem.

Data

lis 18 2022
Expired!

Czas

17:00 - 19:00

Koszt

8.00 PLN

Więcej informacji

Kup bilet

Lokalizacja

Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12
Kup bilet