FOKUS: POMYSŁ

W konkursie Fokus: Pomysł znalazły się filmy, które zaskakują swoją formą i podejściem do tematu. Ich autorki i autorzy często wykorzystują dobrze znane konwencje, by opowiedzieć w nietypowy sposób o problemach i zjawiskach na pozór nie przystających do komedii czy musicalu. Udowadniają, że kino gatunkowe nie musi być tylko rozrywką.
Powoli, reż. Giovanni Bolosco, Daniele Nozzi (Włochy) 2020, 10’, 13+

Marisa czuje się opuszczona i bezużyteczna odkąd przeszła na emeryturę. Cel w życiu przywraca jej tajna organizacja emerytów, która odsłania przed nią jedną z największych tajemnic w historii ludzkości: ruch drogowy. Film prezentowany m.in. na FF Encounters. Polska premiera

Najlepsza orkiestra na świecie, reż. Henning Backhaus (Austria) 2020, 14’, 13+

Skarpeta Ingbert ubiega się o stanowisko kontrabasisty w Wiedeńskiej Orkiestrze Państwowej. Kiepski pomysł. Film nagrodzony m.in. Max Ophüls Preis. Polska premiera.

 

S.O.S, reż. Sarah Hafner (Francja) 2021, 11’, 16+

Ziemia jest zanieczyszczona i przeludniona, globalne ocieplenia stanowi realne zagrożenie. Jean-Claude i Maddy postanawiają ją opuścić. Ale kiedy w ich domu pojawia się mały kosmita, który ma ich uratować, sprawy zaczynają się komplikować. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Ostatni prom, reż. Linhan Zhang (USA) 2020, 14’, 15+

Emerytowany morderca z Hong Kongu pracuje jako rybak na spokojnej Grass Island. Pewnego dnia pojawia się jego chińska uczennica, której zadaniem jest zabić go przed odpłynięciem ostatniego promu. Film wyróżniony na FF w Tribece. Polska premiera.

Wąsik, reż. Victoria Warmerdam (Niderlandy) 2021, 11’, 15+

Po 30 latach Freek znów zaczyna widzieć swojego wyimaginowanego przyjaciela z dzieciństwa, który bardzo się z nim stęsknił. Film prezentowany m.in. na MFFK Go Short. Polska premiera.

Pozdrowienia z Nigerii, reż. Peter Hoferica (Słowacja) 2020, 17’, 15+

Kiedy dziadek Emil dostaje maila od nigeryjskiego księcia z prośbą o pomoc finansową, nie ma innego wyjścia (mimo dezaprobaty reszty rodziny), jak tylko wysłać mu pieniądze. Nigeryjski książę obiecuje w zamian nie tylko królewską wdzięczność, ale także połowę swojego dziedzictwa. Film nagrodzony m.in. na MFF w Cottbus

Muchy, reż. Edgardo Pistone (Włochy) 2020, 15’, 15+

Czterech chłopaków zabija czas włóczeniem się po mieście, robieniem głupich żartów i rozmowami o dziewczynach. Ich beztroska kończy się w chwili, w której poznają konsekwencje swoich działań. Film nagrodzony na MFF w Wenecji.

Data

lis 20 2021
Expired!

Czas

18:30 - 20:05