W tym roku wypada 18. edycja LFF. Zwykle z tej okazji organizuje się imprezę urodzinową będącą symbolicznym wejściem w dorosłość. Oczywiste wydaje się, że też powinniśmy to zrobić. Właśnie dlatego tak się nie stanie.
Naszą pasją jest odkrywanie tego, co nieoczywiste.
Jesteśmy grupą ludzi, którzy się lubią i chcą współtworzyć przestrzeń ważną dla siebie i innych osób. Szukamy wartościowych, oryginalnych filmów, które nas poruszają, intrygują, zaskakują. Zapraszamy twórców i twórczynie z różnych krajów, by wspólnie spróbować zrozumieć złożoność współczesnego świata. Eksperymentujemy z formami prezentacji filmów, modelami dyskusji i sposobami wykorzystania kina do czegoś więcej niż tylko biernego odbioru. Współpracujemy z osobami i organizacjami, które kierują się podobnymi wartościami.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest słowo. Przyglądamy się znaczeniu języka w filmowej narracji, sposobom przenoszenia literatury na sferę wizualną oraz nowym pomysłom na wykorzystanie tekstu do pogłębienia kinowego doświadczenia.
Łącznie zaprezentujemy 151 produkcji z 49 krajów, w tym filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Ponad 80 z nich pokażemy po raz pierwszy w Polsce. Jest z czego wybrać. Co konkretnie wejdzie w skład tegorocznego programu?
Specjalnością LFF-u są filmy krótkometrażowe zachwycające swoją świeżością, energią i wrażliwością na tematy, którymi na co dzień żyjemy. Udowadniają, że w kinie wciąż można nas jeszcze czymś pozytywnie zaskoczyć. „Obca” z brawurowymi rolami Agathe Rousselle i Jehnny Beth bawi się formułą musicalu, natomiast w nagrodzonym w Cannes „Bolero” Nansa Laborde- Jourdàa to taniec staje się językiem wyrazu postaci. Peiyao Xu w swoim dokumencie „Wszystko o Shaochangu” dzięki wyjątkowej narracji sprawia, że jej rodzinną historię oglądamy jak film fabularny, a Priit Tender w „Dog-Apartment” za pomocą doskonałej animacji poklatkowej buduje niesamowity, a jednocześnie dziwnie znajomy świat. W programie pojawią się również pokazy zwracające uwagę na najczęściej w tym roku podejmowane przez autorów i autorki tematy, pokazy kuratorskie, a po raz pierwszy nocny blok horrorów w specjalnej oprawie.
LFF zawsze promował obiecujące talenty. Osoby zaczynające dopiero karierę w kinie krótkometrażowym na wcześniejszych edycjach niejednokrotnie powracały na festiwal jako utytułowani reżyserzy i reżyserki. Nie inaczej będzie w tym roku. W konkursie Fokus: Storytelling pośród 8. produkcji pełnometrażowych pojawią się aż 3 autorstwa osób, które brały już udział w lubelskich konkursach krótkometrażowych: nagrodzony w Palm Springs „Ivo” Evy Trobisch, nagrodzony w Wenecji „Razem z przypadku” Gorana Stolevskiego i nagrodzony w Gdyni „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego. Zmierzą się z filmami z Brazylii, Iranu, Meksyku i Urugwaju. Rywalizacja zapowiada się niezwykle interesująco.
W programie festiwalu znajdą się również pokazy specjalne. W ramach obchodów 90. rocznicy urodzin Marka Hłaski zaprezentujemy dwa filmy oparte na jego tekstach: „Koniec nocy” i „Baza ludzi umarłych” oraz dokument „Ósmy dzień Chamsinu” opowiadający o pobycie pisarza w Izraelu. Dzięki współpracy z Festiwalem Korelacje będziecie mieli okazję doświadczenia 2. klasycznych polskich produkcji w wyjątkowym wydaniu: „Trzeba zabić tę miłość” Jakuba Morgensterna z autorskim komentarzem Agnieszki Wolny-Hamkało i „Wilczycy” Marka Piestraka z autorskim komentarzem Doroty Masłowskiej. Filmy zostaną wyświetlone w wersji z lektorem i napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH). Jako pierwsi w Polsce pokażemy film „Pirinha” Natashy Craveiro z Wysp Zielonego Przylądka
Tradycyjnie nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Rodzice i dzieci będą mogli wspólnie bawić się na warsztatach do filmów animowanych oraz na filmowej dyskotece. Miłośnicy wyzwań zmierzą się natomiast w legendarnym Filmowym Pub Quzie.
Laureatów i laureatki wyłoni Jury w składzie Joanna Kos-Krauze, Mateusz Demski, Adrian Apanel. Lubelska publiczność również wybierze swój ulubiony film.
Pokazy filmów krótkometrażowych z konkursów Fokus (z wyłączeniem Fokus: Dzieci) – 10 zł/pokaz
Pokazy filmów z konkursu Fokus: Storytelling – 12 zł/pokaz
Karnet na wszystkie płatne pokazy filmów – 50 zł
Karnet nie obejmuje wydarzeń partnerskich.
POZOSTAŁE FESTIWALOWE POKAZY I WYDARZENIA SĄ BEZPŁATNE.