Edycja 2020

14 edycja LFF odbędzie się w dniach
23-28 listopada 2020

Lubelski Festiwal Filmowy odbędzie się po raz 14 w dniach 23-28.11.2020. W tym roku przenosimy się do sieci. Podejmujemy wszelkie starania, by oddać atmosferę wydarzenia, które co roku przyciąga tysiące widzów i autorów z całego świata.

Wszystkie pokazy filmowe będą odbywały się w czasie rzeczywistym, jak w tradycyjnym kinie. Na naszym facebookowym fanpage’u będziemy transmitowali rozmowy z autorami, webinaria i inne wydarzenia towarzyszące. W tym roku udział w LFF jest bezpłatny. 

Na program LFF złoży się ponad 120 krótko- i pełnometrażowych filmów z całego świata, które zostaną zaprezentowane w blokach konkursowych i tematycznych. Wśród nich znajdą się fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne.

Supernova
Easternem
Jelgava'94
D2: Pociągiem na koniec świata
Etiuda #2
Obywatel senior

Konkurs filmów pełnometrażowych

W konkursie pełnometrażowym weźmie udział 6 filmów, z których 4 lubelska publiczność zobaczy jako pierwsza w Polsce. Wszystkie łączy wątek transformacji, przełomowych wydarzeń, które zmieniają życie bohaterów.

Polskę reprezentuje dwóch debiutantów: Bartosz Kruhlik z nagrodzoną na festiwalu w Gdyni Supernovą i Piotr Adamski z nagrodzonym na festiwalu w Koszalinie Easternem.

Polską premierę będzie miał Obywatel senior Cypryjczyka Marinosa Kartikkisa. To poruszająca historia starszego mężczyzny, który spędza noce w ambulatorium, ponieważ boi się spać sam w domu.

Do Lublina powraca Jānis Ābele ze swoim nowym filmem Jelgava’94, w którym portretuje zafascynowanych grungem nastolatków dorastających w epoce przemian ustrojowych. Łotewska produkcja zdobyła już 4 nagrody na festiwalu w Rydze, a nasza publiczność będzie go mogła zobaczyć jako pierwsza w Polsce.

D2: Pociągiem na koniec świata czeskiego reżysera Petera Babjca zabierze widzów w niezwykłą podróż do Władywostoku, a rosyjski film Etiuda #2 Andrieja Burmistrowa opowie historię wychowanego w sierocińcu Saszy, dla którego ucieczką od brutalnego świata staje się muzyka.

Filmy krótkometrażowe

Lubelski Festiwal Filmowy będzie również świętem krótkiego metrażu. O statuetki Złotego Mrówkojada powalczy w 7 konkursach 50 filmów! 

Filmy animowane

W konkursie filmów animowanych wezmą udział zarówno młodzi twórcy, jak Natalia Spychała z Marbles, jak i doświadczeni reżyserzy (Piotr Dumała z Ostatnią wieczerzą). Pojawi się również m.in. premierowa produkcja My Galactic Twin Galaction znanego lubelskiej publiczności Saszy Svirskiego . 

 

Filmy dokumentalne

Tegoroczny konkurs filmów dokumentalnych obrazuje skalę zróżnicowania podejścia do realizacji tego rodzaju kina. Paweł Dyllus w Dziworze przedstawia sylwetkę wybitnego fotografa i autora zdjęć filmowych Bogdana Dziworskiego, Słowaczka Lucia Kašová w Betonowych czasach opowiada o Bratysławie w konwencji found footage, a Anne van Campenhout w Grze wstępnej obserwuje holenderskich nastolatków na lekcjach wychowania seksualnego. Pojawi się również lokalny akcent, Jan Borowiec w Szklanych negatywach wyrusza do Izraela, by rozwiązać zagadkę autorstwa przedwojennych negatywów odnalezionych na jednym z lubelskich strychów. 

Filmy dla dzieci

Swój konkurs mają również filmy dla dzieci, w którym znalazła się nagrodzona na festiwalu w Annecy animacja Clémence Madeleine Perdrillat i Nathaniela H’Limiego Moje życie w Wersalu. To kolejna polska premiera na Lubelskim Festiwalu Filmowym. Nie zabraknie ich w konkursach aktorskich filmów fabularnych. 

Konkursy Fokus

W konkursie Fokus: Emocje biorą udział dramaty silnie oddziałujące na odbiorcę. Jednym z nich jest reżyserski debiut Mathilde Profit Pierwsze pożegnania, autorki pracującej m.in. przy Holy Motors Leosa Caraxa. Wyjątkowy jest również macedoński film Naklejka Georgija M. Unkovskiego, który swoją światową premierę miał na festiwalu w Sundance.

Konkurs Fokus: Pomysł dostarczy widzom wielu zaskoczeń. Wystarczy powiedzieć, że wśród konkursowych produkcji są musical o drogowym pachołku (Pachołek Sébastiena Augera) i komedia Filmy z epoki smogu z udziałem m.in. Andrzeja Seweryna i Danuty Stenki, wyreżyserowana przez Michała Zadarę i Barbarę Wysocką.

Konkurs Fokus: Temat skupia się na produkcjach opowiadających o aktualnych problemach społecznych mieszkańców różnych stron świata. Prezentowana na festiwalu w Cannes Anna Dekela Berensona opowiada o amerykańskich wycieczkach na Ukrainę w celu znalezienia żony, a brawurowo zrealizowany film Pchły Marca Lahore’a przedstawia procedurę pomocy bezdomnym mieszkającym na paryskich ulicach. A to tylko dwa z dziewięciu intrygujących tematów.

Dla miłośników kina poszukującego nowej formy przygotowano konkurs Fokus: Eksperyment. Znajdzie się tu m.in. nagrodzony na festiwalu w Cannes wietnamski film Bądź czujny i gotowy Phama Thien Ana i nie pokazywana dotąd w Polsce Inwazja Dantego Rustava z Uzbekistanu.

O tym, kto w tym roku otrzyma statuetki Złotego Mrówkojada zadecyduje jury w składzie: Katarzyna Borowiecka oraz Agnieszka Pisarek i Dawid Adamek.

Konkursy to nie wszystko, co oferuje LFF. W programie znajdą się pokazy tematyczne krótkich metraży, w tym autorskie cykle Świat w offie Andrzeja Rusina, Zoom na emigrację Macieja Misztala i Off science fiction Agnieszki Bąk. W ramach cyklu Polskie Legendy, przybliżającego sylwetki wybitnych polskich filmowców, widzowie zobaczą przedwojennego Dybuka Michała Wyszyńskiego oraz film dokumentalny Książe i Dybuk Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Pokażemy również odrestaurowaną wersję jednego z pierwszych polskich filmów – Powrotu birbanta Kazimierza Prószyńskiego. 

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Dr hab. Marcin Maron zaprasza na warsztaty języka filmu, dr Łukasz Jasina na zajęcia o nowoczesnym pisaniu i mówieniu o filmie, a Justyna Czarnota na warsztaty filmowe dla rodzin. Będziecie mogli pośmiać się na stand-upie, sprawdzić wiedzę filmową w Pub Quizie, a wyjątkowy koncert online zagra Czuła Obserwacja. Spotkajmy się, tym razem online!

Wszystkie pokazy i inne festiwalowe wydarzenia są bezpłatne.