Pod hasłem #wywołujemy_interakcje w dniach od 5 do 25 maja odbędzie się w Lublinie Europejski Miesiąc Kreatywności. W programie znajdzie się wiele działań o charakterze artystycznym, edukacyjnym i wspierającym kreatywność, podzielonych na pięć bloków tematycznych, nazwanych Cre-AKCJAMI. Ich wspólną osią jest lubelska branża filmowa i kinowa historia naszego miasta.
Lublin oraz 12 innych europejskich miast i 4 miasta współuczestniczące zrzeszone w sieci CreArt tworzą w maju kreatywną przestrzeń dla działań artystycznych. W 2025 roku lubelski Europejski Miesiąc Kreatywności dedykowany jest artystom i osobom kreatywnym z branży filmowej tworzącym wyjątkową atmosferę w naszym mieście. Ich twórczość wywołuje emocje, refleksje, zachęca do rozmów i dzielenia się wrażeniami z innymi odbiorcami. Dlatego hasło przewodnie tegorocznej edycji Europejskiego Miesiąca Kreatywności brzmi #wywołujemy_interakcje.
Każde z miast partnerskich celebruje Europejski Miesiąc Kreatywności poprzez promocję młodych artystów i artystek, sztuka zaś opuszcza duże centra kultury, galerie i muzea oraz gości w nietypowych miejscach i przestrzeniach, dostępnych dla każdego. Działania odbywają się w ramach projektu „CreArt 3.0 #stringing_together, opartego na zasadach sieciowania i współpracy międzysektorowej, wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami środowisk artystycznych.
Działania kulturalne i inicjatywy o charakterze prospołecznym podejmowane w ramach projektu CreArt 3.0 #stringing_together wpisują się w realizację założeń aplikacji konkursowej.
Lublina jako Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W haśle Re:Union, które wyraża główną ideę kandydatury naszego miasta zawarta jest potrzeba budowania nowej wspólnoty opartej na kulturze.
W Lublinie tegoroczna oferta Europejskiego Miesiąca Kreatywności została podzielona na pięć bloków tematycznych nazwanych Cre-AKCJAMI.
Cre-AKCJA pokazy filmowe
Z okazji dziesięciolecia premiery filmu „Carte Blanche” organizujemy jubileuszowy pokaz na terenie IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Sempołowskiej, czyli w miejscu, gdzie powstawała cześć zdjęć do filmu. Będzie to niepowtarzalna okazja do ponownego obejrzenia „Carte Blanche” w wyjątkowych okolicznościach, ale także poznania kulisów jego powstawania i spotkania specjalnych gości – Elizy Rycembel oraz Tomasza Ziętka.
Poza tym, na placu przy bazylice oo. Dominikanów (pl. Jerzego Giedroycia), z którego rozciąga się wyjątkowy widok na Lublin, zaprezentujemy pięć filmów krótkometrażowych. Wśród nich znajdą się produkcje młodych, lokalnych twórców, zainspirowanych miejskimi historiami i dziedzictwem. Pokaz będzie także doskonałą okazją, by poznać osoby związane z lubelską kulturą filmową: Rafała Karasia, Filipa Opokę, Macieja Misztala oraz Andrzeja Rusina.
Cre-AKCJA gra miejska
Gra miejska to angażująca i pełna atrakcji forma odkrywania filmowej historii miasta. Uczestnicy staną przed zadaniami związanymi z miejscami, które odegrały kluczową rolę w kinematografii Lublina. Nie wymaga to wcześniejszej wiedzy o konkretnych produkcjach – liczy się chęć do zabawy i odkrywania nowych faktów.
W każdym punkcie gry będą na uczestników będą czekać animatorzy, którzy przybliżą kulisy filmów powstających w danym miejscu. Dzięki temu gra jest dostępna zarówno dla młodszych uczestników, jak i doświadczonych kinomaniaków. Gra pozwoli pogłębić wiedzę oraz zanurzyć się w świecie filmowych historii.
Cre-AKCJA spacery z filmem w tle
Malownicze usytuowanie naszego miasta na wzgórzach i wyjątkowa historyczna architektura powodują, że znaleźć tu można gotowe scenografie. Lublin to miasto nietuzinkowe i wielokulturowe, które idealnie sprawdza się zarówno w roli włoskiego miasteczka, jak i wschodniego miasta z czasów II wojny światowej. Lublin jako Lublin pojawił się w międzynarodowej produkcji „Prawdziwy ból” – zdobywcy wielu nagród, w tym Oskara.
Spacerując po naszym mieście, można poczuć się jak bohater filmu, odkrywający miejsca związane z jego historią oraz te, które stanowiły tło dla innych produkcji filmowych. Na mieszkanki i mieszkańców czekają dwa spacery, których trasa będzie prowadziła przez dziewięć punktów zlokalizowanych na Starym Mieście.
Cre-AKCJA warsztaty kreatywne
Warsztaty kreatywne pomogą rozwinąć kreatywności oraz umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Uczestnicy będą mieli szansę poznać techniki tworzenia scenariuszy, metody budowania scenografii, a także doskonalić umiejętności aktorskie i operatorskie. Okazją do integracji lokalnej społeczności, szczególnie osób starszych i bliższego poznania kultury filmowej będzie pokaz filmu połączony z filmoterapią oraz quizem. Zajęcia z mobile video pomogą zaktywizować zwłaszcza najmłodsze osoby, ucząc je, jak za pomocą prostych metod i smartfonów tworzyć profesjonalne materiały filmowe. Warsztat fotografii pozwoli spojrzeć na świat z innej perspektywy – przez obiektyw aparatu, dając uczestnikom możliwość uchwycenia pozornie zwykłych chwil w niecodzienny sposób.
Cre-AKCJA spotkania branżowe
W trakcie Europejskiego Miesiąca Kreatywności odbędą się spotkania branżowe, które połączą sektor kreatywny z przedstawicielami biznesu. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami, nawiązywania kontaktów oraz odkrycia potencjału współpracy z branżą kreatywną. Odbędą się inspirujące prelekcje, networking oraz dyskusje o przyszłości sektora kreatywnego.
To cenna propozycja dla osób tworzących filmy, pracujących w produkcji lub dystrybucji, poszukujących kreatywnych i nieszablonowych realizacji dla swoich firmy. Przed nimi spotkania z twórcami i ekspertami, możliwość poznania potencjalnych partnerów, poszerzenia sieci kontaktów i nowe możliwości rozwoju.
Udział we wszystkich wydarzeniach zaplanowanych w ramach Europejskiego Miesiąca Kreatywności jest bezpłatny, ale na niektóre z nich obowiązują zapisy poprzez formularze online dostępne na stronie lublin.eu/creart.
Europejski Miesiąc Kreatywności organizowany jest przez Wydział Kultury, w ramach którego działa Lubelski Fundusz Filmowy, oraz we współpracy z Lubelskim Stowarzyszeniem Filmowym oraz Lubelskim Festiwalem Filmowym.
Warto śledzić stronę lublin.eu/creart, gdzie zamieszczane są aktualne informacje o projekcie CreArt 3.0, między innymi o naborach na rezydencje artystyczne w innych europejskich miastach, które są partnerami projektu. W następnych miesiącach mieszkanki i mieszkańcy mogą spodziewać się kolejnych inicjatyw podejmowanych w ramach projektu CreArt 3.0.
„CreArt 3.0 #stringing_together” to trzecia odsłona projektu CreArt, w ramach którego powstała sieć zrzeszająca miasta oraz publiczne i prywatne instytucje kulturalne. Celem projektu jest wspieranie działalności twórczej poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz współpracę środowisk artystycznych z różnych państw i o różnych tradycjach kulturowych w zakresie opracowywania wspólnych metod kształcenia poszczególnych grup odbiorców i ustanowienia stałego i profesjonalnego systemu wymiany i współpracy artystów i kuratorów sztuki.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Kreatywna Europa.