Prezentujemy Jury LFF 2021!

Bardzo nam miło poinformować, że w składzie tegorocznego Jury znaleźli się:

Katarzyna Borowiecka – dziennikarka (głównie) filmowa. Kiedyś: w radiowej Trójce prowadziła m. in. nagrodzoną MediaTORem audycję ABCpopkultury oraz Klub Trójki; w Canal+ była gospodynią magazynu Aktualności Filmowe+.
Teraz: w Radiu 357 prezentuje muzykę filmową w Ścieżce Dźwiękowej i rozmawia o kinie w Ekranizacji; prowadzi Netflix Studio na YT i autorski POPcast, czyli podcast o kulturze popularnej.

fot. Honorata Karapuda

 

 

 

 

Janis Abele – łotewski reżyser fiilmowy.  Zaczął robić filmy podczas studiów filozoficznych. Ukończył Łotewska Akademię Kultury w 2014 roku, jego filmem dyplomowym było „Sześć stóp powyżej”. Film zdobył Grand Prix na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Tous Courts we Francji, dzięki czemu stał się podstawą jego debiutanckiego filmu fabularnego „7 miliardów lat przed końcem świata”, zrealizowanego w 2018 roku. Zaledwie rok później ukończył swój drugi film film fabularny “Jelgava ’94”. Jest to adaptacja entuzjastycznie przyjętej powieści Janisa Jonevsa pod tym samym tytułem. „Jelgava ’94” cieszyła się popularnością na Łotwie i otrzymała 4 krajowe nagrody filmowe, w tym za najlepszą reżyserię dla Janisa Abele, mającego wówczas 29 lat.
Obydwa filmy pełnometrażowe Janisa Abele brały udział w konkursach Lubelskiego Festiwalu Filmowego, gdzie otrzymały wyróżnienia.

fot. Rromir Imami

Denis Viren – filmoznawca, ur. w 1988 r. w Moskwie. Absolwent filmoznawstwa VGIK, dr. Publikuje od 2005 r. i również tłumaczy z polskiego na rosyjski. Najważniejszym obiektem zainteresowań jest sztuka Europy Środkowej, szczególnie Polski. Autor książki Eksperyment w polskim kinie lat 70. (Moskwa, 2018) i współautor książki Mogę mówić. Film i muzyka odwilży (Moskwa, 2020). W latach 2010-2015 pracował jako ekspert ds. filmu w Instytucie Polskim w Moskwie. Stypendysta Gaude Polonia (2015) i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (2017). Od 2015 r. pracuje w Państwowym Instytucie Wiedzy o Sztuce w Moskwie (teraz jako kierownik Działu Współczesnej Sztuki Zachodniej) i wykłada historię filmu na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym w Moskwie. Regularnie bierze udział w konferencjach naukowych w Rosji i w Polsce, był jurorem na festiwalach filmowych w Rosji i za granicą.

fot. Alexandr Brezhnev

Podziel się ze znajomymi