Edycja 2022

Lubelski Festiwal Filmowy odbędzie się po raz 16. w dniach 18-26.11.2022

Nie będziemy przechwalać się liczbami, choć jeszcze nigdy nie mieliśmy w programie aż tylu filmów. Nie będziemy epatować słowami „najlepsze”, „najnowsze” i innymi zaczynającymi się na „naj”. Nie chcemy się ścigać z innymi. Kino jest dla nas oknem na świat, medium pomagającym spojrzeć na naszą rzeczywistość z różnych perspektyw i pretekstem do spotkań, które pozwalają lepiej zrozumieć innych ludzi. Daliśmy z siebie wszystko, by przygotować program pełen okazji do przeżyć, refleksji, zabawy i nie możemy się doczekać na spotkanie z Wami.

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest wolność. To często używany termin, szczególnie w ostatnich latach. Choć wszyscy się nim posługują, trudno stworzyć definicję, z którą zgodziłaby się większość ludzi. Chcemy jednak próbować i wierzymy, że wartościowe kino łączy, a nie dzieli. Liczymy na ciekawe dyskusje na temat wolności, zarówno te bardziej oficjalne w salach projekcyjnych, jak i mniej formalne w klubie festiwalowym.

Zaprojektowaliśmy Lubelski Festiwal Filmowy tak, by dać Wam możliwość poznania i próbowania różnych rzeczy. Możecie przyjść sami/same, możecie wybrać się ze znajomymi lub całą rodziną. Możecie oglądać tylko filmy krótkometrażowe, tylko pełnometrażowe albo wybierać codziennie inne pokazy. Sami wybierzecie, co najbardziej Was interesuje i czego chcecie doświadczyć.

Filmy krótkometrażowe

Lubicie krótki metraż? Świetnie się składa, bo wybraliśmy dla Was mnóstwo interesujących produkcji ze wszystkich stron świata – filmy aktorskie, dokumentalne, animowane, eksperymentalne.

Wśród nich znajdziecie zarówno nagradzane tytuły, m.in. „Ostatni dzień patriarchatu (The Last Day of Patriarchy)” Olmo Omerzu, „Kat w domu (The Hangman at Home)” Michelle i Uriego Kranotów czy „Szczerość” Adama Porębowicza, jak i te nie pokazywane dotąd w Polsce, m.in. „Portret rodzinny (Family Portrait)” Hyun Kima, „Przed ekranem (Facing the Screen)” Semiha Korhana Günera czy „Choulequec” Benoita Blanca i Matthiasa Girbiga.

Wszystkie starannie zestawiliśmy w konkursowych pokazach jurorskich Fokus i pokazach tematycznych, które pozwalają przyjrzeć się wiodącym tematom i motywom w kinie krótkometrażowym.

Jeżeli nie gonicie za nowościami prawdziwą gratką będą retrospektywy animacji ułożone przez Piotra Kardasa, które prezentują bogatą historię Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej obchodzącego w tym roku 75-lecie powstania.

Matka apostołów
Pożar byłby lepszy
słoń
Nora
Bezkresne morze
Apokawixa
Chrzciny

Filmy pełnometrażowe

Wolicie kino pełnometrażowe? Pomyśleliśmy o Was. Konkurs Fokus: Pełny Metraż otwiera głośna ukraińska produkcja „Matka apostołów” w reż. Zazy Buadzego. O nagrodę będą również rywalizować pokazywane po raz pierwszy w Polsce portugalskie „Bezkresne morze (Infinite Sea)” Carlosa Amarala i hiszpański „Lucas” Alexa Montoi. Włochy reprezentuje „Nora (The Den)” w reż. Beatrice Baldacci, a Czechy rewelacyjny debiut Adama Kolomana Rybanskiego „Pożar byłby lepszy (Somewhere Over the Chemtrails)”. Nie zabraknie polskich akcentów. Xawery Żuławski powraca na festiwal ze swoją „Apokawixą”. Pojawią się również dwa głośne debiuty: „Chrzciny” Jakuba Skocznia i „Słoń” Kamila Krawczyckiego.

W cyklu Filmowi Lubelacy pokażemy „Boga internetów” Joanny Satanowskiej, w którym główną rolę zagrał Adam Organista. Piotr Kotowski opracował dla Was retrospektywę filmów Jerzego Kawalerowicza, który w tym roku obchodziłby setne urodziny. Rodziny zapraszamy na seans „Gwiazdy Kopernika” w reż. Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego, a miłośników animacji dla nieco starszej publiczności na „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, który przyjeżdża do Lublina, by razem z Hubertem Puskiem i Magdaleną Wleklik zdecydować, kto w tym roku otrzyma statuetki Złotych Mrówkojadów.

Warsztaty

W programie mamy też polsko-ukraińskie warsztaty dubbingu prowadzone przez Przemysława Młyńczyka i Marianę Jankewycz, warsztaty scenopisarskie online z Magdą Wleklik, warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci z Moniką Kuczyniecką i zajęcia dla całych rodzin z Justyną Czarnotą.

Lublin Media Meetings

W ramach sekcji branżowej Lublin Media Meetings odbędą się cztery spotkania poświęcone city placementowi, turystyce kulturalnej, aktywności młodzieży na polu animacji kultury filmowej oraz narracjom przyszłości. To będzie okazja do poznania doświadczenia VR „Deep Dive” w reż. Miłosza Hermanowicza i zobaczenia na własne oczy możliwości ekranu holograficznego.

Wydarzenia towarzyszące

Wielu powodów do śmiechu dostarczy występ Impro Teatru Bezczelnego, który spróbuje wyimprowizować zakończenie przerwanego nieoczekiwanie filmu. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnego punktu programu, czyli quizu filmowego w naszym klubie festiwalowym. A na sam koniec coś naprawdę wyjątkowego. Tuż po ogłoszeniu werdyktu Jury i wręczeniu nagród na Nie-Gali odbędzie się przygotowany specjalnie dla Was filmowo-muzyczny performance Mariusz Wilczyńskiego i Czułej Obserwacji na temat wolności.

O tym, kto w tym roku otrzyma statuetki Złotego Mrówkojada zadecyduje jury w składzie: Hubert Pusek, Magdalena Wleklik, Mariusz Wilczyński.

Wstęp na większość pokazów festiwalowych jest wolny. Dotyczy to wszystkich krótkometrażowych bloków tematycznych, pokazów specjalnych (Filmowi Lubelacy, Historia Kina/Historia w Kinie), warsztatów i imprez towarzyszących.

Bilety w cenie 8 złotych obowiązują na pokazy konkursowe (Fokus) krótkich metraży (za wyjątkiem pokazu Fokus: dzieci gdzie wstęp jest wolny). 12 złotych kosztują bilety na pokazy konkursowych pełnych metraży, Fokus: Pełny Metraż.

Można także kupić karnet w cenie 50 złotych na wszystkie płatne pokazy festiwalu.